Hamilton konačno pobedio u Ferariju
Trijumf u Barseloni
Luis Hamilton ostvario je prvu pobedu u dresu Ferarija i tako ispisao novu stranicu svoje bogate karijere na Velikoj nagradi Barselone, u jednoj od najuzbudljivijih trka sezone 2026.
Sedmostruki svetski šampion stigao je do 106. trijumfa u Formuli 1, a nakon prolaska kroz cilj nije krio emocije zbog uspeha koji je dugo čekao otkako je prošle godine stigao u italijanski tim.
– Svaka pobeda je posebna na svoj način, ali ova je nešto drugo. Dok sam bio mlađi, gledao sam Ferari kako niže uspehe na televiziji. Otkako se takmičim u Formuli 1, uvek sam gledao i pitao se kako bi bilo pobediti u tom bolidu, i sada se to konačno dogodilo – rekao je Hamilton.
Britanac je istakao da nikada nije gubio veru, iako je do pobede u glavnoj trci bilo veoma teško doći tokom prethodne sezone.
– Napravili smo mnogo promena i ostvarili veliki napredak. Takođe, imam najbolju navijačku podršku koju jedan sportista može da poželi, tako da hvala svima – poručio je Hamilton.
Ovim uspehom prekinuo je niz bez pobede koji je trajao još od 28. jula 2024. godine, kada je slavio na Velikoj nagradi Belgije nakon diskvalifikacije Džordža Rasela.
U Barseloni je upravo Rasel, Hamiltonov nekadašnji timski kolega iz Mercedesa, zauzeo drugo mesto, dok je treći bio aktuelni svetski prvak Lando Noris iz Meklarena.
Trka je donela i jedan istorijski podatak, pošto su se prvi put još od 1968. godine na pobedničkom postolju našla trojica britanskih vozača. Ujedno, poslednji put je jedna nacija imala kompletan podijum davne 1983. godine u San Marinu, kada su sva tri mesta pripala Francuzima.
Dramu u završnici dodatno je pojačalo odustajanje mladog vozača Mercedesa Andree Kimija Antonelija, koji je trku završio četiri kruga pre kraja.










