Gujon: Slika Srbije u Francuskoj se promenila na bolje, ali za to je bilo potrebno mnogo vremena i truda

U ekskluzivnom intervjuu za poznati francuski medij „Omerta“, direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon istakao je da se u Francuskoj znatno promenila slika o Srbiji i Srbima sa Kosova i Metohije od vremena kada je bilo nepoželjno govoriti o njihovom progonu do danas kada se njihova strana priče sve češće sluša i razume.
„Bili smo žigosani. To je bilo nekoliko godina nakon strašne propagande iz 1999. godine. Tada su mediji u Francuskoj poput Liberasiona i Le Monda pisali da je genocid koji je bio u toku na Kosovu i Metohiji podsećao na vreme Džingis Kana. Srbomrzac Bernar-Anri Levi koji je nedavno optužen za malverzaciju u Francuskoj, govorio je da treba osloboditi srpski narod od Miloševića, ali i od samog sebe, kao da je srpski narod bio sam po sebi zao i đavolski“, rekao je Gujon.
On je podsetio da se tada na televiziji u Francuskoj govorilo o gotovo 500.000 nestalih Albanaca, što je kako kaže, bila očigledna laž, jer je bilo nezamislivo da se u 21. veku neprimetno izvrši genocid. Gujon navodi da su preuveličani brojevi služili kao osnova za žestoku propagandu, zbog koje je kasnije bilo teško pomoći Srbima na Kosovu i Metohiji.
„Mi smo želeli da govorimo o tome preko časopisa udruženja Solidarnost za Kosovo, koji se i danas tromesečno šalje svim našim donatorima, preko biltena, preko knjiga i dokumenatarnih filmova. Snimili smo dokumentarni film „Kosovo, hrišćanstvo u opasnosti“, koji je prikazan na gledanoj francuskoj televiziji KTO kao i na mnogim drugim stranim televizijama. Film je dobio brojne nagrade u Srbiji i inostranstvu zato što prikazuje realnost i surovost života Srba iz južne pokrajine o kojoj se do tada malo znalo“, kaže Gujon.
On je u intervju za „Omertu“ objasnio kako izgleda danas život na Kosovu i Metohiji i da kada krenete ka manastiru Visoki Dečani, prolazite kroz kontrolne punktove sa osmatračnicama, bodljikavom žicom i mitraljeskim gnezdima.
„Tek onda možete da uđete u manastir koji je ostrvo mira u okeanu mržnje. Taj simbol mira poslednjih godina bio je meta više oružanih napada, uključujući minobacače, rakete i jedan pokušaj terorističkog napada. Upravo zahvaljujući bezbednosnom prolazu, koji je finansirala „Solidarnost za Kosovo“, uspelo se tada u zaštiti i očuvanju tog svetog mesta“, kaže on.
Gujon navodi da je sav ovaj rad, kao i rad velikih profesora, novinara koji su braneći istinu o Kosovu i Metohiji doprineli promeni slike o Srbiji i Srbima u Francuskoj, ali i širom sveta.
„Pre tri godine poznati novinar Režis Le Somije bio je na Kosovu i Metohiji, video svojim očima, snimio i objavio na „Omerti“, pokušaje krađe vina srpskih vinogradara iz Velike Hoče, koji su poslednji vinogradari u ovom regionu. Dobro je što su na ovaj način ljudi konačno mogli da steknu pravu sliku o tome šta se zaista dešava nedaleko od nas. Na svega dva sata avionom ili jedan dan kolima od Pariza. To je ovde, u samom srcu Evrope. I sve se to dešava upravo sada!“, zaključio je Gujon.