Evroliga liga uvodi finansijski fer-plej
A MOGLI BI I DA SE POZABAVE RENTABILNOŠĆU PROJEKTA
Odavno košarka u Evropi nije profitabilna. Real Madrid je prošle sezone, u kojoj je postao prvak Evrope, izgubio gotovo 28.000.000 evra. Slično je i sa drugim ekipama koje su u minusu. Zato neko rešenje mora da bude nađeno. I hoće.
Potvrdio je Paulijus Motiejunas da Evroliga neće proširivati broj klubova naredne sezone. Sada je došao red na temu oko ograničenja plata (ili seleri kepa kako je postalo popularno) gde je generalni direktor takmičenja naširoko pričao.
Cilj je da Evroliga uvede ograničenja na plate kako bi klubovi bili stabilniji i ne bi upadali u velike finansijske minuse.
“Govorimo o fer-plej pravilima. Drugo ime i drugačija struktura od seleri kepa. Naravno, ovde se više radi o kontroli trošenja novca na igrače, ali opet to liga radi već 10 godina. Pokušavamo da kontrolišemo koliko vlasnici troše, trudimo se da taj broj oborimo i ono što je ključno da uradimo jeste da klubove učinimo održivim. Želimo da imamo biznis stranu klubova, liga će postati jača ako svi troše onoliko koliko zarade, a ne da troše uzaludno”, počeo je Motiejunas za turski S Sport.
Litvanac je govorio o tome da su klubovi uključeni u čitav proces i da je samo pitanje vremena kada će seleri kep biti uveden u Evropi.
“Mislim da je jedna od ključnih stavki ta da klubove uključimo u proces. Obavili smo nekoliko krugova razgovora sa klubovima i objasnili im sistem koji je već napravljen, samo je pitanje vremena kada će biti odobren. Biće mu potrebno vreme da počne da funkicioniše na perfektan način i da dobijemo tu kontrolu koju želimo, ali to je neizbežno i dogodiće se. I klubovi su za to”.
Evroliga neće uvoditi seleri kep po uzoru na NBA ligu, ali će neka od pravila iz Amerike sigurno biti preneta i na Stari kontinent.
“Biće to fer-plej pravila, biće drugačije. Ključ je u tome da kontrolišemo troškove i ograničimo sumu koju klubovi mogu da troše na igrače. To nije lak proces, ali kada se uvede lako ga je kontrolisati. Biće reči o igračima koji su zvezde, ali i mladim igračima. Nije ovo “kopi-pejst” iz NBA. Ne možemo to da uradimo. Ali naši zaposleni su uradili sjajan posao sa ovim pravilima. Proverili smo sa klubovima i mislim da smo uspeli da se nađemo na sredini, tako da klubovi budu srećni, a mi dobijemo šta smo hteli”, zaključio je Motiejunas.
Nije baš najjasnije širokim narodnim masama, ali njih to generalno i ne zanima.