Depresija nakon odmora: Kako prevazići probleme pri povratku na posao?
Sa početkom septembra, polako se vraćamo poslovnim obavezama nakon godišnjeg letnjeg odmora
Letnji odmori polako se završavaju, deca kreću u školu, bliži se i kalendarski kraj leta. Sunce ranije zalazi i kasnije izlazi, a sve to, hteli mi ili ne, utiče na našu psihu i raspoloženje.
Povratak sa odmora za mnoge predstavlja stres i depresivnu epizodu, s obzirom na to da smo na odmoru rasterećeni, uživamo u kupanju, sunčanju, u odmaranju i relaksaciji… Uglavnom smo unapred platili aranžman, pa je i time smanjena doza stresa. Na odmoru, gde god on bio, uživamo u slobodnom vremenu, poslasticama, dobroj hrani, piću, druženju, obilascima, zabavi.
Međutim, šta se dešava sa našom psihom kada se to završi i vratimo se na posao?
Povratak u realnost posle odmora mnogima pada teško, a kako i ne bi kada se vraćamo ustaljenom načinu i ritmu života. Najčešće se već prvog ponedeljka posle odmora vraćamo poslu i našim standardnim aktivnostima, a životna monotonija mnogima teško pada.
Tada se osećamo bezvoljno, tužno, mislima se vraćamo u dane na odmoru, posebno ako nam je bilo jako lepo, a ponekad već maštamo ili čak uplaćujemo sledeće putovanje. Često smo i anksiozni, asocijalni, i neproduktivni na poslu po povratku, zbog čega je potrebno dobro razmisliti kako da pomognemo sebi.
Za B92.net je zato o depresiji posle odmora govorila psiholog Ana Vlajković, koja je najpre istakla koliko nam odmor znači za mentalno zdravlje, psihu i raspoloženje kao i kada je najbolje ići na isti i na koliko dana.
Kod odraslih ljudi dolazi do zamora posle odmora, zato što nakon putovanja nema vremenski prostora da se ti utisci slegnu. Kada se odmah posle putovanja krene na posao, pritisak na poslu se potom odvija kao i da nismo bili na odmoru. Tada dolazi do povećanog stresa i on može rezultovati sindromom „sagorevanja“ (burnout), posle nekih mesec dana, kao da nismo bili nikada na odmoru – poput jo-jo efekta kod dijeta. Mnogi to zovu „depresijom posle odmora“, međutim, to nije dobar termin. Prava depresija je mnogo kompleksiniji pojam i stanje, a ovde je u pitanju osećaj bezvoljnosti, stanje koje može da ima depresivnu simptomatologiju ali nije depresija kao poremećaj kome su potrebni lekovi i slično, ističe dr Vlajković za B92.net, a potom nam otkriva i rešenje – šta raditi ukoliko se posle odmora osećamo tužno i bezvoljno?
Jako je korisno po povratku sa odmora odlaziti ranije na spavanje, spavati dovoljno, hraniti se zdravo, izbegavati alkohol i velike količine kafe. Bitno je polako se vraćati svakodnevnim obavezama, koliko je to moguće, odložiti sve ono što može da se odloži i sve raditi postepeno. Bitno je šetati, ići na trening, polako se vraćati u rutinu. Takođe, trebalo bi da odvojimo vreme da se posvetimo nekim aktivnostima koje nam pričinjavaju zadovoljstvo, pa makar to bilo i pola sata dnevno, da se dan ne ispuni samo obavezama. Jer, obično nas posle odmora sačeka mnogo obaveza – ono što moramo da obavimo, a ne ono što želimo. Dakle, ne treba se lišiti odmah svih zadovoljstava po povratku sa odmora, kojih smo na istom imali na pretek, navela je ona.
Takođe, pominje i to što se često kroz fotografije podsećamo na trenutke sa odmora, što nije dobro.
Što se tiče fotografija sa odmora i bega u misli o tome kako nam je bilo, moram da napomenem da se malo sačeka sa tim. Time bežimo iz sadašnjeg trenutka, vraćamo se tamo gde nam je bilo lepo i gde smo bili rasterećeni. Fotografije su tu svakako, uspomene ostaju za ceo život. Divno je sećati se i čuvati prelepe uspomene, ali bitno je i prisetiti se svih lepih stvari koje nas očekuju kada se vratimo sa odmora. Prisetiti se da nije odmor jedini period u godini kada imamo radosti i odmora već to možemo imati i svakog dana, čitave godine, zaključuje dr Ana Vlajković za B92.net.