Dela Šostakoviča u Istorijskom muzeju Srbije

Violinistkinja Jovana Udović nastupila je uz klavirsku saradnju Svetlane Pantelić na petnaestom koncertu klasične i popularne muzike u Istorijskom muzeju Srbije. U ovoj ustanovi na Trgu Nikole Pašića, redovno se priđuje muzički program kao deo pete sezone ciklusa „Muzikom kroz muzej”. Na repertoaru su bile kompozicije Dmitrija Šostakoviča, a publika je čula i delo iz notne arhive Istorijskog muzeja Srbije.
Pokrovitelj događaja je Ministarstvo kulture Republike Srbije i Sekretarijat za kulturu grada Beograda.
Organizatori istuču da je od druge sezone Ciklus koncerata „Muzikom kroz muzej” obogaćen je i nastupima mladih muzičkih talenata.
Tako je sinoć publika upoznala Jovanu Udović, koja je dobila brojne prestižne nagrade za svoje izvođačke nastupe u zemlji i inostranstvu. Kao koncertmajstor Beogradskog omladinskog orkestra,Udovićeva je svirala na Svetskom omladinskom orkestarskom festivalu u Moskvi prošle godine. A negujući praksu da daju šansu mladima u muzejskom prostoru poklonici klasične muzike imali su priliku da čuju violinistkinju Lanu Zorjan, dobitnicu nagrade za muzičko svetsko otkriće u 2024. godini, pijanistu Lea Borisavljevića, gitaristu Vuka Vukajlovića, violinistkinje Katu Stojanović i druge. Oni koji nisu bili u mogućnosti da prisustvuju koncertima ili blagovremeno rezervišu mesto, sve progame mogu da pogledaju na jutjub kanalu muzeja. Tu se nalaze i svi snimci koncerata iz prošlih sezona ciklusa „Muzikom kroz muzej”.
Tokom narednog perioda publiku očekuju koncerti renomiranih domaćih muzičkih umetnika i darovitih izvođača koji tek krče svoj put, a pored njih nastupiće i gosti iz inostranstva.
Podsećamo, prvog aprila predstavile su se pijanistkinje Diana Jovanović i Ana Stefanović, majka i kćerka. One su izvele pojedinačno i u duetu, program pod nazivom „Eho romantizma: Šuman i Grig”, koji su činile kompozicije Roberta Šumana, Bunte Blatera i Edvarda Griga, ali i kompoziciju iznenađenja iz notne muzejske arhive.
Važno je i da osim ovih muzičkih sadržaja, posetioci svakog dana osim ponedeljka, mogu da se upoznaju i sa izložbama „Čekajući stalnu postavku” i gostujuću „Svet u slici – Slika sveta” u periodu od 12 do 20 časova. Prodaja ulaznica je do 19 sati.
Muzej ima i bogate programe, među kojima je „Subota u Istorijskom muzeju” kada stručnjaci vode posetioce kroz postavku i tumače izložbenu građu. Tako će 19. april u 13 časova Nebojša Damnjanović, muzejski savetnik, posetioce voditi kroz izložbu „Čekajući stalnu postavku”. Oni će biti u prilici da se detaljnije informišu o istoriji srpskog naroda, prolazeći kroz sve segmente izložbe: srednjovekovni deo sa rekonstrukcijama vladarskih kruna i brojnim originalnim predmetima toga doba, deo posvećen dinastiji Obrenović i njihovom dobu, kao i deo posvećen dinastiji Karađorđević, u kome su izložene insignije, kruna i plašt kralja Petra Prvog Karađorđevića.
Prošle subote, kustos Miodrag Sretenović, priredio je tematsko vođenje na temu „Cveti – 210 godina od početka Drugog srpskog ustanka”.
Povodom godišnjice podizanja Drugog srpskog ustanka, posetioci su bili u prilici da saznaju nešto više o događajima vezanim za izbijanje ustanka u Takovu, glavnim borbama i ciljevima ustanka, ali i kakva je bila politika kneza Miloša, a kakav je bio odnos stranih država prema ovoj borbi. Interesovanje je vladalo i za tematsko vođenje „Žene Obrenovića i Karađorđevića” o kome je petog aprila, govorio Đorđe Bekčić, istoričar. Posle upoznavanja sa suprugama srednjovekovnih vladara, susrećemo se i s njihovim novovekovnim „naslednicama”. Žene poput kneginje Ljubice i kneginje Perside su, kao snažne ličnosti, ostavile dubok trag u srpskoj istoriji. Kraljica Natalija i kraljica Marija upamćene su kao omiljene u narodu, za razliku od kraljice Drage. Šta je dovelo do takvih situacija, publika je imala priliku da čuje na ovom vođenju.
Koncerti, tematska vođenja i kreativno-obrazovne radionice namenjene deci, prepoznatljivi su u ovom muzejskom zdanju. I turisti koji dolaze u našu prestonicu rado posećuju Istorijski muzej Srbije u kome se može obogatiti znanje i korisno provesti vreme.