Dan velikih iznenadjenja

Objavljeno

on

SJAJNI MADJARI OSVOJILI BOD

Lepota fudbala i neizvesnost koju donosi opravdano ga stavljaju na mesto najpopularnije sporedne stvari na svetu, u šta smo mogli da se uverimo prateći sa krcate Puškaš arene duel izmedju Madjarske i Francuske završen sa nerešenih 1:1. Domaći su se plasirali na evropsko prvenstvo golom u nadoknadi vremena, ali su požrtvovanom igrom iščupali bod protiv apsolutnog favorita koji je očigledno bio pod uticajem vrućine i vrele atmosfere. Namestio je Mbape Benzemi zicer u prvom poluvremenu, ali su svetski prvaci teško dolazili u gol šanse da bi u nadoknadi prvog poluvremena bek Fiola sjajno prošao po levoj strani, savladao Ljorisa i doneo prednost Madjarima. Mučili su se Francuzi i u nastavku, Gulači je obranio udarac Mbapeu, pogodio je Dembele stativu i tek posle greške domaće odbrane Grizman je postigao svoj ukupno 38 gol u reprezentaciji i izjednačio na 1:1. Preostalih tridesetak  minuta nisu doneli nikakve promene tako da su Madjari i njihov selektor Italijan Rosi zasluženo došli do prvog, a Francuzi do četvrtog boda.

PRVA POBEDA NEMAČKE

Još jedna sjajna utakmica u grupi F odigrana je u Minhenu gde su Nemci kao formalni gosti pobedili Portugalce sa 4:2. Miler i drugovi su odmah napali jer ih je samo pobeda vraćala u igru, Himik sa desne i Gosens sa leve strane konstantno su se ubacivali, ali je Ronaldo u 15. minutu dao prvi gol. Prvo je odbio loptu posle kornera protivnika koju je u kontru poveo Silva, pa se priključio napadu i na asistenciju Žote savladao Nojera. Bila je to moćna akcija crveno – zelenih koja ipak nije destabilozovala uporne Nemce koji su potom za četiri minuta preokrenuli rezultat. Gosens je u 35. minutu oštro centrirao da bi Diaš postigao prvi, a u 39. minutu, samo sa druge strane peterca, Gereiro je posle pasa Gnabrija dao i drugi autogol očajnom Rui Patrisiju. Bilo je jasno da momci selektora Santoša teško mogu da se vrate u igru posebno što je i on napravio slabiju taktiku za ovaj meč pa smo u nastavku videli još dva gola, za promenu nemačkih igrača. Usporeni Haverc je u 53. minutu povisio na 3:1, a izvrsni bek Atalante Gosens je glavom, na asistenciju Himika, postavio konačnih Portugalija – Nemačka 2-4. Obe ekipe sada imaju po 3 boda, samo što Portugalci imaju gol razliku 5:4 i čekaju Francuze, a Nemci 4:3 i igraju sa Madjarima.

POLJACI OSTALI U IGRI

Žestoka borba vidjena je i u grupi E, posle 95 minuta u Sevilji Španija i Poljska su odigrali 1:1. Španci nisu više jaki kao nekada, smena generacija izbacila je u prvi plan igrače koji možda nastupaju u najjačim evropskim klubovima, ali je njihov kvalitet tek u fazi iskazivanja tako da su trostruki evropski prvaci zabeležili i drugi remi. Morata je postigao vodeći gol tek posle Var intervencije sredinom prvog poluvremena, a Poljaci su odgovorili neiskorišćenim zicerom Levandovskog. U 54. minutu gostujući kapiten je glavom savladao golmana Unai Simona, izjednačio rezultat i postigao gol na trećem uzastopnom evropskom prvenstvu. Morata je dva puta bio sam ispred Šćesnog, ali bez uspeha tako da u trećem kolu Španija, koja ima 2 boda, mora da pobedi Slovačku (3 boda) ukoliko želi da ide dalje. To isto važi i za Poljsku (1 bod) kojoj je neophodna pobeda protiv prvoplasirane Švedske (4 boda). Totalni haos u E grupi garantuje neizvesne mečeve u poslednjem trećem kolu.

RASPLET U A GRUPI

Nedelja je rezervisana za poslednja dva meča u prvoj grupi i generalno gledano nezahvalno je davati prognoze. Italijani kao domaćini i treći duel igraju u Rimu protiv neočekivano uspešnog Velsa (18.00), azuri su favoriti, igraju odlično, dali su 6 , a još nisu primili gol i dočekuju čvrstu ekipu koja je na kontranapade već uzela 4 boda. Vels može da ide u osminu finala i sa porazom, ali ne velikim jer onda zavise od rezultata drugog meča. U isto vreme igraju u Bakuu Turska i Švajcarska, prvi se bore za rejting i čast, a drugi u slučaju pobede od bar dva gola razlike i poraza Velsa mogu da budu i drugi u grupi.