Dan sećanja na žrtve stratišta u Jajincima
Obeležava se Dan sećanja na žrtve stratišta u Jajincima, gde je ubijeno skoro 80.000 Jevreja, Srba i Roma u Drugom svetskom ratu. Najveći broj streljanih na to mesto je doveden iz logora na Banjici i sa Starog sajmišta, a u sadašnjem Spomen parku u Jajincima su i sahranjeni. Danu sećanja prisustvovala je premijerka Ana Brnabić koja je položila vence na Spomenik žrtvama.
Strelište u Jajincima, podno Avale, jedno je od najvećih mesta egzekucije na teritoriji okupirane Srbije u Drugom svetskom ratu.
Prema proračunima istoričara ubijeno je 80.000 Srba, Jevreja i Roma, ali i nasumično uhapšenih civila, kao deo odmazde nemačkih okupatorskih vlasti u Beogradu, koja je donela proglas kojim za svakog ubijenog Nemca mora biti ubijeno 100 civila.
Žrtve su dovodili iz koncentracionih logora na Banjici i sa Sajmišta. U već pripremljene rake tu su sahranjivani i ubijeni ugljen-monoksidom u kamionu „dušegupki“, koji je kružio Beogradom.
Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je u Jajincima da oni koji počivaju na tom mestu traže od nas da na sve savremene izazove odgovorimo odlučno, dostojanstveno i nepokolebljivo.
„Izazovi sa kojima se naša Srbija danas suočava su strahoviti. Istina je da živimo u vremenu koje je najteže u prethodne dve decenije od 1999“, navela je premijerka.
Zato joj je, kaže, važno da na tom mestu jasno kaže i poruči našim građanima, ali i svim našim stranim partnerima, da spoljna politika Srbije počiva na dva principa.
„Prvi je da našu politiku vodimo samostalno i nezavisno u skladu sa državnim i nacionalnim interesima, a drugi je da je vodimo sa međunarodnim javnim pravom“, navela je Brnabićeva.
Brnabić: Pritisci na Srbiju srazmerni licemerju velikih sila
Predsednica Vlade Ana Brnabić kazala je danas da je pritisak koji Srbija trpi direktno srazmeran stepenu licemerja velikih sila koje nas pritiskaju.
Brnabić je, prilikom obeležavanja Dana sećanja na stradanje Srba, Roma i Jevreja u Jajincima, kazala da su izazovi sa kojima se Srbija danas suočava strahoviti.
„Povelja UN i principi međunarodnog prava čuvali su mir u svetu. Njihovo gaženje u slučaju Srbije, to je tada bilo jasno svima koji su želeli to da vide, otvorilo je Pandorinu kutiju, a selektivno tumačenje principa međunarodnog prava dovelo je svet tamo gde smo danas“, rekla je Brnabić.
Navela je da se Srbija ne stidi da politiku privrženu principima slobode iskaže svuda u svetu i istakla da je dokaz za to i govor predsednika Srbije u Ujedinjenim nacijama.
Premijerka je ocenila da su UN formirane da posle dva svetska rata spreče treći i spasu čovečanstvo od patnji koje donose ratovi, a posebno onih koje bi doneo Treći svetski rat.
Ona je kazala da su u slucaju Srbije, prvi put nakon Drugog svetskog rata i formiranja UN čiji je Srbija jedan od osnivača, brutalno i bezobzirno pogaženi osnovni principi UN i međunarodnog prava.
Brnabić je istakla da se Srbija zalaže za neselektivno poštovanje međunarodnog prava.
„Neselektivno znači i da je napad na jednu međunarodno priznatu državu, pod bilo kakvim izgovorom, a bez odluke SB UN , agresija, brutalno kršenje međunarodnog pravnog poretka i to njegovih osnovnih principa“, istakla je premijerka.
Ona je kazala da je „naša savest mirna, jer nikoga ne ugrožavamo“.
„Poštujemo principe međunarodnog prava i te principe ne menjamo od slučaja do slučaja i kako nam odgovara. Nemamo dvostruke aršine i naši lični interesi nikada ne mogu nadvladati principe na kojima počiva ceo svet“, poručila je Brnabić.
Preživeli logoraš Slavko Milanović podsetio je na stradanja Srba i drugih naroda u Drugom svetskom ratu i istakao da je Beograd bio grad sa najviše koncentracionih logora na svojoj teritoriji.
Obeležavanju Dana sećanja i polaganju venaca na spomenik u Jajincima prisustvovali su i ministri Nebojša Stefanović, Tomislav Momirović, Darija Kisić, Novica Tončev, potpredsednica Skupštine Srbije Sandra Božić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović, oficiri Vojske Srbije, vrhovni rabin jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asiel, izaslanik patrijarha Srpske pravoslavne crkve, preživeli logoraši, predstavnici diplomatskog kora i porodica žrtava.
(b.i)