Dalas Maveriksi dobili prvog pika na draftu 2025

Šok u NBA svetu
Lutrija pred NBA draft, održana u noći između ponedeljka i utorka u Njujorku, donela je neočekivane rezultate – Dalas Maveriksi dobili su pravo na prvi izbor na draftu 2025. godine, uprkos tome što su imali tek 1,8 odsto šansi za tako nešto.
Ovakav rasplet izazvao je brojne reakcije i komentare u NBA zajednici. Mnogi su iznenađeni, a neki čak i sumnjaju u regularnost procesa.
Kevin Lav je reagovao nevericom, jasno stavljajući do znanja da sumnja u regularnost procesa.
Kevin Durent je poručio da –ovo nije fer prema timovima koji tankuju-, aludirajući na ekipe koje svesno gube utakmice ne bi li poboljšale svoje šanse na lutriji.
Novinar Kris Vanini podsetio je na raniji, šokantan potez Dalasa kada su –trejdovali Luku Dončića u Los Anđeles Lejkerse bez smisla i logike-, ali kako kaže –sada sve polako dobija smisao-.
Ironično se oglasio i Tobajas Heris: –Zato se verovanje i samopouzdanje isplati, ljudi-.
Kako funkcioniše NBA draft lutrija i šta znače procenti?
NBA draft lutrija je proces kojim se određuje redosled biranja prvih 14 timova na draftu – onih koji nisu ušli u plej-of. Cilj lutrije je da se smanji podsticaj timovima da namerno gube utakmice („tankuju“) kako bi dobili bolje pozicije na draftu.
Sistem funkcioniše tako što se timovima dodeljuju određeni procenti šanse za dobijanje pojedinih pozicija na osnovu njihovog plasmana na kraju sezone. Najgori timovi imaju najveće šanse za prvi pik, dok oni koji su imali bolji učinak dobijaju manje šanse.
U lutriji se koristi 14 numerisanih kuglica koje se kombinuju u različite grupe, a svaka kombinacija dodeljena je određenom timu na osnovu njihovog procenta. Na primer, tri najgora tima imaju po 14% šansi za dobijanje prvog pika, dok tim koji je imao 10. najgori učinak ima samo 3%, a 13. najgori – manje od 2%.
Upravo zato je dobijanje prvog pika od strane Dalasa – sa samo 1,8% šansi – doživljeno kao pravo iznenađenje.
Iako se to retko dešava, statistički gledano, moguće je, što potvrđuju i prethodni slični slučajevi (Klivlend 2014, Orlando 1993…).
Na kraju, iako sistem pokušava da bude što pravedniji i nasumičniji, kontroverze, sumnje i teorije zavere gotovo su uvek prisutne kada neočekivani tim dobije vrhunski izbor na draftu.