Da li je 302 miliona dinara za kablove opravdana investicija? Pogled na Nacionalni stadion u Surčinu

Država Srbija je nedavno izdvojila 302 miliona dinara (oko 2,5 miliona evra) iz budžetske rezerve za projekat kablovskih vodova, koji su deo infrastrukturne podrške za izgradnju Nacionalnog fudbalskog stadiona u Surčinu. Sredstva su preneta Elektromreži Srbije, a odluka je doneta na sednici Vlade 17. jula 2025. godine.
Ova vest odmah je izazvala pažnju javnosti, naročito jer je ukupna cena projekta – koji uključuje stadion i prateće saobraćajnice – i dalje nepoznata ili neprecizna. U ovom tekstu, kao ekonomski analitičar, pokušaću da sagledam da li je ovakvo ulaganje opravdano, šta konkretno znači ta cifra i gde su moguće kontroverze.
Šta pokrivaju ti “kablovski vodovi”?
Iako zvuči tehnički i apstraktno, kablovski vodovi su osnova za snabdevanje energijom – bez njih stadion ne bi imao električnu infrastrukturu. Reč je o podzemnim kablovima visoke i srednje naponske mreže, koji se povezuju sa distributivnim sistemom i omogućavaju napajanje ne samo stadiona već i eventualno drugih objekata u kompleksu Expo 2027.
Trošak od 2,5 miliona evra uključuje:
-
Izgradnju podzemne infrastrukture
-
Materijal i radove za postavljanje kablova
-
Povezivanje sa postojećom mrežom
-
Radove koji moraju da se završe pre drugih građevinskih faza
Da li je investicija opravdana?
Sa aspekta infrastrukture – da, ovakva investicija je nužna. Nema ozbiljnog objekta – naročito ne sportskog kompleksa od preko 170.000 m² – koji može da funkcioniše bez stabilnog i pouzdanog izvora električne energije.
Međutim, glavni problem nije u samim kablovima, već u širem kontekstu transparentnosti troškova. Kada se investira novac iz budžetske rezerve, očekuje se da:
-
Postoji jasna specifikacija radova
-
Javnost ima uvid u strukturu cena
-
Projekat bude deo šire ekonomske analize o isplativosti
U ovom slučaju, ulaganje u kablovsku mrežu izgleda kao još jedan deo mozaika u velikoj i skupoj slici koja i dalje nije u potpunosti predstavljena građanima.
Nacionalni stadion – velika ambicija ili preskupa investicija?
Izgradnja Nacionalnog fudbalskog stadiona u Surčinu, prema nekim procenama, mogla bi premašiti čak 960 miliona evra. Sam projekat je simbol ambicije, ali i povod za brojna pitanja:
-
Ko je analizirao ekonomsku opravdanost?
-
Koliko će stadion godišnje generisati prihoda?
-
Ko će upravljati objektom i pod kojim uslovima?
Pored toga, država je već uzela kredit od 42 milijarde dinara (oko 359 miliona evra) za finansiranje stadiona i prateće saobraćajnice, što znači da se značajan deo projekta finansira zaduživanjem.
Šta možemo zaključiti?
Investicija u kablovsku infrastrukturu nije upitna po svojoj prirodi – ona je neophodna i deo svakog ozbiljnog građevinskog poduhvata. Problem leži u:
-
Nedostatku jasnih podataka o ukupnim troškovima
-
Ograničenoj transparentnosti procesa odlučivanja
-
Nepostojanju javne rasprave o isplativosti ovako velikog stadiona
Ukoliko se želi graditi poverenje građana, država mora jasno da komunicira sve faze projekta, uključujući troškove, izvođače i planirani povrat investicije – posebno kada se koristi novac iz budžeta.