„Branislav Nušić: slučaj jedne sobe“ u Narodnom pozorištu
Izložba „Branislav Nušić: slučaj jedne sobe. Legat u Muzeju grada Beograda“ biće otvorena u nedelju 20. oktobra u Narodnom pozorištu u Beogradu, povodom obeležavanja 160 godina od rođenja Branislava Nušića i 100 godina od objavljivanja njegove „Autobiografije“.
Branislav Nušić je jedan od najplodnijih srpskih književnika koji je delovao krajem devetnaestog i početkom dvadesetog veka. Obeležio je srpsko dramsko stvaralaštvo. Radio je u Ministarstvu spoljnih poslova, u srpskom Konzulatu u Skoplju i Bitolju, bio je vicekonzul u Prištini i srpski konzul u Solunu i Serezu. Godine 1933. izabran je za redovnog člana Srpske kraljevske akademije.
Najpoznatiji je po svojim mnogobrojnim komedijama. „Gospođa ministarka“ (1929) je jedno od najkarakterističnijih dela za njegov komediografski postupak, pa i za čitavo njegovo stvaralaštvo, simbol njegovog humora. Nakon ove, usledio je niz komedija koje i danas predstavljaju znamenje pozorišnih scena – Mister Dolar (1932), Beograd nekad i sad (1933), Ožalošćena porodica (1934), Ujež (1936), Dr (1936). Nušićevo poslednje dovršeno scensko delo, komedija Pokojnik (1937), dobilo je nepodeljena priznanja i pozitivne ocene kritike. Godinu dana posle Nušićeve smrti, Narodno pozorište u Beogradu je u znak sećanja na pisca prikazalo jedan čin njegove nedovršene komedije Vlast.
Legat Branislava Nušića čuva se u Muzeju grada Beograda, kao poklon njegove ćerke Gite Predić – Nušić 1958. godine, sadrži 490 predmeta zatečenih u piščevoj radnoj sobi prilikom primopredaje i pruža jedinstven uvid u intimni prostor u kome je pisac boravio i stvarao.
Izložba će biti prilagođena osobama sa oštećenjem sluha i osobama sa oštećenjem vida.