Aleksandar Vučić posle sastanka sa Porfirijem: Postigli smo dogovor
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa patrijarhom Porfirijem, povodom 80 godina od osnivanja sistema koncentracionih i logora smrti, u Jasenovcu.
Sastanku u prostorijama Patrijaršije SPC prisustvovao je i istoričar Dejan Ristić.
„Razgovarali kao da osnažimo kulturu pamćenja, kako da učinimo sve da ne budu zaboravljene žrtve, šta može da učini država da pomogne crkvi. Konačno smo postigli dogovor da u Donjoj Gradini podignemo memorijalni centar. Da sećanje na srpsko ime i prezime ne bude zatrto. Razgovarali smo o situaciju u jasenovačkom kompleksu, gde srpska crkva ima mnogo toga u vlasništvu“, kazao je Vučić na konferenciji za novinare posle sastanka.
„Mi ćemo od nečega što mislimo da je veoma važno za istoriju, od ustaške bolnice, pa i drugih objekata, učestvovati u podršci i obnavljanju“, rekao je Vučić.
Dodao je da će na prostoru Starog sajmišta pokušati da otvore paviljone, koji bi bili najbolje mesto za Muzej žrtava genocida, i to od aprila naredne godine.
Vučić je najavio i da će se država pozabaviti nečim, što je decenijama zapuštano.
„Podnećemo inicijativu da leva obala Save dobije naziv ‘Obala jasenovačkih žrtava’ „, rekao je predsednik Srbije.
On je naveo da je bilo razgovora kako svetskoj javnosti ukažemo to kroz šta je srpski narod prolazio 80 godina unazad.
„Zadovoljan sam što možemo da učestvujemo u nečemu, što je od velikog značaja i ponosan sam što srpski narod pamti i nikada neće zaboraviti zločine u Jasenovcu. Srbija to može da učini, ne stidi se svojih žrtava, to su naši junaci i učinićemo sve da njihovo junačko delo nikada ne bude zaboravljeno“, dodao je Vučić.
Patrijarh Porfirije izrazio je zahvalnost Vučiću i vladici Jovanu za veliki trud i brigu koju pokazuju u odnosu na sve žrtve našeg naroda, govoreći o Jasenovcu.
„Reč svetilište, koju je upotrebio predsednik, prava je reč koja opisiju mesto stradanja. Kad god sam ušao u Jasenovac, imao sam utisak da sam ušao u drugačiju zonu postojanja, mističnu zonu. U tom smislu, ta zona i druga mesta stradanja pokazuje da je to metafizički prostor. Ništa bolje nije moglo da se desi u odnosu na to da na tom mestu nikne ženski manastir“, objasnio je Porfirije.
„Reke mržnje susrećemo na svakoj strani sveta. Pomen, sećanje i pamćenje je molitva. Kroz molitveno pamćenje lečimo svoje rane.. Da se to pamćenje nikada ne pretvori u zlopamćenje. Bog zna zašto je baš tako da imamo manastir u Jasenovcu i memorijalni centar preko puta i Muzej žrtava genocida“, dodao je patrijarh SPC.
„Radujem se što smo se sastali i još više se radujem što smo saglasni oko onoga što treba činiti u budućnosti“, rekao je Porfirije.