Završen 6. međunarodni letnji šahovski festival
Dodeljeni pehari i nagrade
Svečanom ceremonijom u hotelu “Metropol Palas” u Beogradu, završen je 6. Međunarodni letnji šahovski festival Srbija open 2026 na kome je
učestvovalo više od 550 takmičara iz 38 zemalja. Poslednjeg dana takmičenja održana je svečana ceremonija dodele pehara i nagrada najbolje plasiranim učesnicima. Na samom početku ceremonije prisutnima se obratio direktor turnira Vladimir Šakotić.
– Ove godine imamo puno razloga za ponos i zadovoljstvo, jer smo imali jedan zaista sjajan festival sa velikim brojem učesnika, oborili smo opet oba rekorda, i onaj početni sa 553 učesnika na prva tri turnira i ovaj krajnji sa 1770 učesnika. Imali smo sjajne brzopotezne turnire sa mnogo zadovoljnih lica, mnogo gledalaca je pratilo uzivo prenos finala na TV Arena sport, sve u svemu mnogo razloga za zadovoljstvo, poručio je Šakotić i zahvalio se tom prilikom domaćinima hotela „Metropol Palas“, kao i organizacionom i sudijskom timu.

Pehare najboljim učesnicima u kategoriji veterana uručio je generalni direktor hotela „Metropol Palas“ Nikola Dedović, prvoplasiranom Branku
Damljanoviću, drugoplasiranom Kostić Milanu, i Milanu Andrijeviću koji je zauzeo treće mesto.

FOTO – ŠSS
Pehare najboljim šahistkinjama uručio je generalni sekretar Sportskog saveza Srbije Goran Marinković. Treće mesto zauzela je Olga Karmanova, druga je učesnica iz Indije Pratiti Bordoloi, , dok je prvoplasirana Amina Kairbekova iz Kazahstana.

Na samom kraju pehare i simbolične čekove najuspešnijoj trojici učesnika uručio je predsednik Šahovskog saveza Srbije Andrija Jorgić. Treće mesto osvojio je Vaz Ethan iz Indije, drugi je Yurasov Matfey, dok je prvo mesto i ček na 5.000 evra osvojio takmičar iz Indije Aswath Sing.
Jorgić se u svom obraćanju posebno zahvalio Ministarstvu sporta, kao i svima koji su učestvovali u organizaciji ovog prestižnog festivala.

– Šah je definitivno igra koja spaja ljude, poput mostova, bili smo kao ćuprija između istoka i zapada. U sali Ivo Andrić hotela “Metropol” imali smo takmičare iz 40 zemalja, svi su igrali šah i pružali jedni drugima ruku. Posebno sam ponosan što je među učesnicima bilo 20 posto dama, pogotovo kada uzmemo u obzir da je svega 10 posto žena zastupljeno u svetskom šahu – istakao je Jorgić.
FOTO – ŠSS










