Mesina održao sastanak sa predstavnicima klubova

O pravilima igre i stilu suđenja
U susret početku nove sezone Superlige Srbije, predsednik Sudijske komisije FSS Domeniko Mesina održao je radni sastanak sa trenerima, kapitenima i tim-menadžerima klubova elitnog ranga.
Cilj sastanka bio je da se učesnicima domaćeg šampionata približi ideja o stilu suđenja koji će biti u skladu sa evropskim standardima, sa jasnim prioritetima da se osigura regularnost prvenstva i podigne kvalitet kako samog suđenja, tako i igre u celini.
Mesina je predstavio alate i programe koji stoje na raspolaganju sudijama, a koji bi trebalo da im olakšaju donošenje odluka u realnom vremenu i doprinesu većoj ujednačenosti kriterijuma.
Posebna pažnja posvećena je analizi prosečnog broja dosuđenih faulova po utakmici, sa akcentom na potrebu smanjenja nepotrebnih prekida i podsticanja kontinuiteta i dinamike igre. Bilo je reči i o najnovijim smernicama UEFA-e u vezi sa namernim gubljenjem vremena, odgovornosti svih aktera na terenu u zaštiti zdravlja igrača, kao i strogom poštovanju komunikacije isključivo sa kapitenima dva tima tokom meča.
Razgovaralo se i o pravilu u vezi sa nadoknadom vremena, koje će se, kao i u većim evropskim ligama, preciznije utvrđivati na osnovu stvarnih prekida u igri. „Više efektivnog vremena znači i više mogućnosti za golove i uzbuđenja, a publika kupuje ulaznice da bi loptu gledala u igri” – opšti je zaključak sa kojim su se složili svi učesnici seminara.
Predstavnicima klubova predstavljena su i jasna pravila ponašanja u tehničkom prostoru, a neizostavna tema bila je i novo pravilo „osam sekundi”, odnosno maksimalno vreme koliko golman sme da drži loptu u rukama.
Zanimljiva promena odnosi se na pravilo kod izvođenja kaznenog udarca. Ubuduće, igrač koji se oklizne u trenutku šuta i nenamerno ostvari dva kontakta s loptom, imaće priliku da ponovo izvede šut sa 11 metara.
U drugom delu predavanja, VAR menadžer, Igor Radojčić, govorio je o praktičnoj primeni VAR tehnologije. Kroz konkretne primere i analizu situacija, prisutnima je objašnjena uloga VAR-a, način komunikacije između glavnog sudije i VAR sobe, kao i kriterijumi za intervenciju video-tehnologije.
Sastanak u Staroj Pazovi je deo šire strategije podizanja kvaliteta suđenja u Srbiji i transparentnosti u komunikaciji sa klubovima, a protekao je u otvorenoj i konstruktivnoj atmosferi, uz aktivno učešće prisutnih, razmenu mišljenja i obostranu želju za unapređenjem odnosa i razumevanja između Sudijske organizacije i klubova.