Koncert „MOSKVA – BEOGRAD: Nova imena, novi horizonti“

Na koncertu učestvuju zvezde svetske scene, laureati prestižnih međunarodnih takmičenja, stipendisti Humanitarne fondacije „Nova imena: Iveta Voronova“, talentovani izvođači iz Rusije i Republike Srbije: Natalija Trul (klavir), Jana Ivanilova (vokal), Marija Vlasova (harmonika), Polina Molocova (klavir), Grigorij Tjulemanov (harmonika), Mihail Kaufman (vokal), Lev Bakirov (klavir), Artur Kriščjan (violina), Tihon Jevlanov (violončelo), … (srpski učesnici).
Koncert organizuje Fondacija „Nova imena“ u okviru istoimenog projekta uz podršku Ambasade Rusije u Republici Srbiji, Ruskog centra za nauku i kulturu u Beogradu i Koordinacionog saveta ruskih sunarodnika u Srbiji.
U programu je predstavljena muzička baština koju su svetu ostavili najbolji kompozitori iz različitih zemalja i epoha – besmrtna originalna remek-dela, aranžmani, autorske transkripcije i, naravno, muzika ruskih klasika, kojih se seti čitav svet kad se povede razgovor o velikoj ruskoj kulturi. Čućemo dela Johana Sebastijana Baha, Feliksa Mendelsona, Frederika Šopena, Sergeja Rahmanjinova, Petra Čajkovskog i dr.
Koncert je namenjen svim znalcima umetnosti i istinskim zaljubljenicima u muziku.
O Fondaciji „Nova imena“
Kao začetnik humanitarnog rada sa kreativno nadarenom decom u Rusiji, humanitarna fondacija „Nova imena: Iveta Voronova“ se od 1989. godine (Program „Nova imena“ Ruskog Fonda Kulture, a od 1992. godine – Fondacija „Nova imena) bavi pronalaženjem, podrškom i promocijom mlade talentovane dece: muzičkih umetnika, slikara, pesnika i plesača. Inicijator osnivanja i upravnik „Novih imena“ do 2008. godine bila je Iveta Voronova, zaslužni kulturni delatnik Rusije, laureat nagrade Grada Moskve. Na čelu Fondacije „Nova imena“ se od 2008. godine nalazi Narodni umetnik Rusije, laureat Državne nagrade Denis
Macujev.
Tokom proteklih 35 godina Fondacija je obavila ogroman posao pri ostvarivanju zacrtanih zadataka. Stvoren je čitav niz stalno aktivnih društveno značajnih projekata koji uspešno funkcionišu, a ključni među njima je godišnja Međunarodna letnja kreativna škola „Nova imena“ u Suzdalju. Upravo je Fondacija „Nova imena“ osmislila ideju, razradila metodiku i prva održala kreativnu školu, koja i do danas predstavlja najefikasniji, najobuhvatniji vid podrške nadarenoj deci.
Pored toga, kreativne škole se održavaju u Moskvi, Podmoskovlju i u regionima Rusije, kao i radionice autoritetnih nastavnika vodećih nastavnih ustanova u zemlji i poznatih muzičkih umetnika i slikara; muzičko-prosvetni pretplatni događaji u najboljim moskovskim dvoranama (Mala dvorana „Zarjadje“, Rahmanjinovska sala Moskovskog državnog konzervatorijuma „Petar Iljič Čajkovski“ i dr.); humanitarni koncerti u domovima za nezbrinutu decu i internatima za decu sa zdravstvenim smetnjama, u odmaralištima ratnih veterana; razna takmičenja, festivali, koncerti i mnogo toga.
U projektima Fondacije učestvovalo je i pomagano je više od 18000 mladih ruskih talenata, od čega su preko 7000 njih bili stipendisti Fondacije. Praktično na svakom koncertnom plakatu u Rusiji obavezno će
se naći izvođač čiji je put počinjao ili čije se umetničko stasavanje odvijalo uz podršku Fondacije „Nova imena“.
Stipendisti Fondacije „Nova imena“ postali su poznati ne samo u Rusiji. Njihovi uspešni nastupi su stekli i međunarodno priznanje. Tome svedoče koncerti prezentacije u više od 40 zemalja Evrope, Amerike, Azije, u UN, Kongresu SAD, Palati naroda u Ženevi, sedištu NATO, sedištu Uneska u Parizu, Saveta Evrope u Strazburu, u najvećim koncertnim dvoranama Japana, Velike Britanije, Švedske, Nemačke, Grčke, Austrije – to je samo kraći spisak mesta gde su mladi talenti Rusije primljeni sa oduševljenjem. Fondacija se ponosi svojim izdancima: Denis Macujev i Nikolaj Ciskaridze, Aleksandar Gindin i Boris Andrianov, Ana Samuil i Aleksej Ogrinčuk i mnogi drugi.