Fresku iz Morače, Pikaso uvrstio u remek-dela svetske umetnosti
Monumentalnošću i snagom izraza izdvaja se 11 kompozicija iz života proroka Svetog Ilije. To je jedini poznati prizor ovog ciklusa u monumentalnom srednjovekovnom živopisu
Srbi su prelaskom u hrišćanstvo mnoge osobine svog starog boga Peruna, koji je upravljao munjama i gromovima, prenijeli na Svetog Iliju. Možda se time može objasniti činjenica da se od 78 crkava u svijetu posvećenih ovom starozavjetnom proroku, čak 50 nalazi u Srbiji.
Na ikonama se Sveti Ilija predstavlja ili kako na vatrenim kolima ide na nebo, ili kako drži nož u ruci kao znak da je njime poklano 450 lažnih Valovih zreca na brdu Kamil, ili kako sedi u pećini gdje se sklonio od oholog cara Ahava, a gavran mu donosi hranu.
Sveti Ilija je u Srbiji bio slava vazduhoplovaca, obnarodovana ukazom iz 1924. godine. Međutim nakon propasti kraljevine Jugoslavije i dolazak komunista na vlast, slava je prestala da se poštuje. Godine 1992. sveti Ilija ponovo postaje slava vazduhoplovaca.
FRESKA U MORAČI: Posebnu znamenitost manastira Morače predstavlja njen živopis. Stari živopis iz 1252. godine, koji je prekrivao sve zidove glavne crkve je sačuvan samo u đakonikonu, i to u lošem stanju.
Monumentalnošću i snagom izraza izdvaja se 11 kompozicija iz života proroka Svetog Ilije. To je jedini poznati prizor ovog ciklusa u monumentalnom srednjovjekovnom živopisu.
Prikazano je rođenje Svetog Ilije, a zatim se hronološki ređaju scene iz njegovog života. Remek-delo je freska „Gavran hrani proroka Iliju“, gde je prikazan prorok Ilija u pustinji kraj obale rijeke Horata, sa gavranom koji ga hrani. Tu fresku je Pablo Pikaso uvrstio u remek djela svjetske umjetnosti.
MOLITVA SV. ILIJI: O prehvalni i predivni proroče Božiji Ilija, koji si zasijao na zemlji životom ravnoangelskim, vatrenom revnošću prema Gospodu Bogu Svedržitelju, znamenjima i preslavnim čudima, zatim po uzvišenoj Božijoj milosti prema tebi nadprirodno uznesen telom na nebo na ognjenim kolima, udostojivši se govoriti sa Spasiteljem sveta preobraženom na Tavoru, i sada stalno prebivaš u raju i stojiš pred prestolom Nebeskog Cara. Usliši nas grešne i nekorisne koji sada stojimo pred tvojom svetom ikonom i usrdno pribegavamo tvome zastupništvu. Moli za nas čovekoljupca Boga da nam daruje duh pokajanja i oproštaj naših grehova i svojom svesilnom blagodaću da nam pomogne da ostavimo put.
Izvor: Donko Rakočević, Sedmica