„Nebo pamti, spomenici ostaju“ u četvrtak u Etnografskom muzeju
Nebo pamti, spomenici ostaju! Ovo je naziv dokumentarnog filma posvećenog Milojku Kostiću, srpskom borcu u Prvom svetskom ratu, vodniku druge čete 12. pešadijskog puka „Car Lazar“.
Porodica iz rodnog Kaonika o njemu ništa nije znala. Protekle su 104 godine od njegovog nestanka i najzad su otkrili gde počiva! Prošao je albansku golgotu, lečen je u Francuskoj, u vojnom stacionaru u Tulonu. Preminuo je godinu dana po završetku rata. Na vojnom groblju u Sen-Mandrijeu nalaze se spomen obeležja dvadeset dvojice srpskih vojnika koji su umrli od 1917. do 1919. godine. Mermerne ploče srpskih i francuskih vojnika svedoče o podržavanju i prijateljstvu dva naroda koji su podneli najveće žrtve u Velikom ratu.
Film je realizovala Kostićeva porodica i ekipa Radio Televizije Srbije. U njihovom prisustvu, ovaj polučasovni film biće prikazan u kino sali beogradskog Etnografskog muzeja, u četvrtak 14. novembra 2024. u 19 sati.
Nakon filma uslediće razgovor o Luju Franšu D’Epereu, francuskom maršalu i počasnom srpskom vojvodi, koji je bio vrhovni komandant savezničkih armija na Solunskom frontu. Frederik Gelton (francuski vojni istoričar, pukovnik u penziji) i Stanislav Sretenović (srpski istoričar, naučni savetnik pri Institutu za savremenu istoriju Srbije) govoriće o d’Epereovoj ličnosti, o njegovoj vojnoj karijeri, o uzajamnom divljenju i poštovanju između njega i Srba u Velikom ratu i posle njega. D’Epere je uvek isticao hrabrost srpske vojske i njene zasluge u konačnoj pobedi saveznika u Velikom ratu.
Veče sećanja na podvige i stradanja srpskih i francuskih vojnika u Velikom ratu organizuje Francuska ambasada i Francuski institut u Srbiji, u saradnji sa Etnografskim muzejom u Beogradu.
Razgovori će se voditi na srpskom i francuskom jeziku, uz obezbeđen prevod. Ulaz je slobodan.