Dodeljene nagrade ULUPUDS-a na Sajmu knjiga
U sklopu 67. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga, Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije dodeljuje priznanja najistaknutijim publikacijama objavljenim u protekloj godini.
Priznanja se tradicionalno dodeljuju iz oblasti ilustracije, stripa, dizajna, istorije i teorije umetnosti, kompletne opreme knjige, kao i za monografska izdanja. Pored već ustanovljenih nagrada, ove godine je žiri dodelio pohvale i posebna priznanja autorima čije su knjige prepoznate kao dela od izuzetnog značaja za umetnost i kulturu Republike Srbije.
Ovogodišnji žiri radio je u sastavu Jelena Pavićević (predsednica žirija, sekcija za teoriju, kritiku i istoriju primenjene umetnosti), David Vartabedijan (slikarska sekcija) i Dejan Vukelić (dizajn sekcija). Od velikog broja kvalitetnih publikacija, žiri se opredelio da dodeli diplome izdavačima i autorima.
Žiri ULUPUDS-a je dodelio sledeće diplome:
-
Diploma za doprinos istoriji umetnosti za knjigu „Moderni Beograd 1918 – 1941“, autorima Dušanu Babcu, Bojani Popović i Tijani Antonijević
Obimno i studiozno izdanje knjige „Moderni Beograd 1918 – 1941“ prezentuje na idealan način razvoj predratne prestonice i njene zaostavštine vidljive i u današnjem vremenu. Kroz višeslojno istraživanje, autori knjige su istakli razvoj arhitekture, likovne, primenjene, pozorišne, muzičke, fotografske i filmske umetnost, kao i razvoj društvenog života, gradske mode, turizma, javnog i privatnog prevoza, sporta i Velike nagrade Beograda. Usaglašavanjem svih komponenti koje našu prestonicu čine evropskom metropolom, autori kreiraju polje za jasnije razumevanje Beograda, a time uspevaju da ovo izdanje pozicioniraju kao najprecizniji testament vremena od 1918. do 1941. godine. Knjiga je prevedena na engleski i ruski, a uskoro se očekuje prevod na francuski jezik i distribucija izdanja na evropsko tržište.
-
Diploma za izdavački poduhvat „Moderni Beograd 1918 – 1941“, autora Dušana Babca, Bojane Popović i Tijane Antonijević izdavaču Data Status
Knjiga „Moderni Beograd 1918 – 1941“ je uz sveobuhvatne tekstove, obogaćena fotografijama, reprodukcijama i ilustracijama koje prate narativni koncept. Luksuzno izdanje knjige doprinosi njenoj vidljivosti – skreće pažnju posmatrača i podstiče ga da istraži njenu sadržinu.
-
Diploma za doprinos teoriji umetnosti za knjigu „Raspevani Beograd“, autorki Ireni Šentevskoj
Teoretičarka umetnosti Irena Šentevska je kroz studiju „Raspevani Beograd“ istakla sve značajne urbane vrednosti glavnog grada i apropriranih vrednosti Zapada. Stavljajući u fokus muziku i video, možemo da uočimo načine na koje je pop kultura (u najširem kontekstu) uticala na razvoj socio-političkih vrednosti u društvu. Kroz kompleksan narativ i izuzetan istraživački doprinos teoriji umetnosti, autorka je kroz niz referenci otvorila polje za dalje istraživanje popularne kulture i postavila visok standard u istraživačkom radu.
-
Diploma za doprinos istoriji primenjene umetnosti „Geroslav Zarić Gera – čarobnjak scene“ autora Živadina Mitrovića, izdavačkoj kući „Službeni glasnik“
Doprinos umetnika Geroslava Zarića Gere srpskoj i jugoslovenskoj pozorišnoj sceni je neupitna; njegov scenografski rad obuhvata više od 200 realizovanih pozorišnih predstava. U knjizi „Čarobnjak scene“, autor izdanja Živadin Mitrović je objedinio više formi teksta – tekst o umetniku, ali i dijalog sa umetnikom u formi intervjua. Dijalog sa Gerom je, pored Živadina Mitrovića, vodio i Nebojša Romčević. U trećem delu knjige je autor objedinio tekstove istaknutih reditelja, pisaca i kritičara o Geri.
-
Diploma za doprinos kulturi i kulturnom nasleđu Republike Srbije „Monografiji povodom 70 godina Doma vojske Srbije“
Od izuzetne važnosti za kulturnu, odnosno umetničku scenu Republike Srbije, jeste rad Doma vojske Srbije u poslednjih 70 godina. Kustoskinja Galerija Doma vojske Srbije Jelena Knežević, istorijografski postavlja rad ove kultne galerije, dok dizajnerka Maja Vučković koncipira vizuelni identitet monografskog izdanja.
Kroz kolekcije i postavke radova najistaknutijih srpskih umetnika, ova institucija nas podseća na važnost očuvanja kulturalnih vrednosti jednog društva.
-
Diploma za monografiju iz oblasti likovne umetnosti „Radionica za izradu anđela – Milan Tucović“ autora Zorana Jeremića
Autor monografije Zoran Jeremić je na koncizan način istražio rad istaknutog slikara Milana Tucovića (1965 – 2019). Izdanje je dokumentovano fotografijama mr Branka Pelinovića, a tekstove su, pored Jeremića pisali i Milanka Todić, Sanja Domazet i Mihajlo Đoković Tikalo.
Dragocenost monografije čini satkana dokumentarna priča od preko 100 fotografija, koje su nastale u ateljeu tokom stvaranja Tucovićeve slike „Memorija pristaništa“. Kroz dijalog Jeremića i Tucovića, na neposredan način otkriva se svet jednog od najznačajnijih srpskih slikara 21. veka.
-
Diploma za grafičko oblikovanje knjige „Vek našeg trajanja – Vazduhoplovna akademija (1924 – 2024)“) dizajnerki Danijeli Paracki
Umetnica Danjela Paracki je kroz opsežnu monografiju, koja objediljuje sto godina od osnivanja Vazduhoplovne akademije, pokazala virtuoznost u polju grafičkog dizajna knjige i doprinela njenom vizuelnom identitetu. Ispunjavajući sve umetničke i tehničke standarde dizajna, na sofisticiran način je umetnica doprinela ovom izdanju koje obeležava stogodišnjicu svog postojanja i delovanja u polju mašinskog inžinjerstva.
-
Diploma za izdavački poduhvat u oblasti stripa izdavaču Darkwood za strip „Kalvin i Hobs“
„Kalvin i Hobs” Bila Votersona poslednji su veliki američki novinski strip u 20. veku. Evocirajući zlatno doba humorističkog geg-stripa, autor se smelo bavio svim aspektima odrastanja i, veoma ozbiljno analizirajući porodične odnose, stvorio jedan od najzabavnijih stripova za sve uzraste.
Izdavač je prevodom i izdanjem ovog poduhvata preneo na lokalno tržište priču o legendarnim junacima koje, kao takvo, ostaje u arhivi stripova na srpskom jeziku.
-
Diploma za autorski strip „KRALj NIČEGA“ izdavačkoj kući System Comics
Multimedijalni projekat Stripofilm „Kralj Ničega“ je na 276 stranica doživeo ove godine i svoje stripsko izdanje, i to kakvo! Aleksa Gajić, nesputan u grafičkom izrazu, dao je sve od sebe da život i fantazmagorije legende beogradskog asfalta Nenada Džonija Rackovića pretoči u strip koji uvodi novu vrstu reaktivnog ludila na polje sedme umetnosti. To je ono što je i bilo potrebno – razmradati kadrove i dati jedan novi grafički pečat likovnom stvaralaštvu samog autora.
Crtež potpisuje Aleksa Gajić, dok je scenario napisao Nenad Džoni Racković. Kroz nesvakidašnju kolaboraciju, umetnici su, kroz usaglašene estetike, pomerili granice tradicionalnog stripa i kreirali prostor za drugačije čitanje umetnikove pojavnosti u medijskom prostoru.
-
Diploma za ilustraciju knjige za decu „RŠUMOVANjE od A do Š“ Biljani Mihajlović
Pesme Ljubivoja Ršumovića su putem ilustracija Biljane Mihajlović, dobile još više na svojoj vedrini i podsećanju na bezvremenu liriku iz majstorskog pera legende stvaralaštva za decu (i onu malo stariju) Ljubivoja Ršumovića. Pitko, ljupko i osvežavajuće od A do Š.
Knjigu je priredio Goran Marković i svojom predanošću obogatio sveobuhvatni koncept poimanja dečjeg sveta iz perspektive odraslih.
-
Diploma za likovnu opremu knjige za decu „Naučni kuvar“ autorke Zorane Kurbalija Novičić
Slano, slatko, tečno i zeleno, vrhunski pripremljeno i spremno za upotrebu pod dizejnerskom palicom maestra Dušana Pavlića prilagođeno sladokuscima i onima koji će to tek da postanu. Autorka Zorana Kurbalija Novičić i ilustrator Mladen Anđelković su dospeli u pravu kuhinju iz koje je na najlepši mogući način za najmlađe izašao „NAUČNI KUVAR“.
Knjigu je ilustrovao Mladen Anđelković, dok dizajn potpisuje Dušan Pavlović. Knjigu je objavio Kreativni centar, Beograd.
-
Diploma za opremu knjige „Gornja knjiga, donja knjiga“ autoru Alekse Gajića (izdavač: Makondo. Beograd)
Pregalac oličen u liku Alekse Gajića je svojom drugom duplom knjigom „GORNjA KNjIGA, DONjA KNjIGA“ predstavio na krajnje interesantan način svoj „višedecenijski“ ili možda samo trenutni portfolio. Profesionalizam, znanje i humor izviru iz svake stranice ove knjige ili priručnika za buduće ilustratore. Do prednje i zadnje…tu je Gornja i Donja, za pažljivo listanje!
-
Diploma za izdavački poduhvat fotomonografije Ljubomira Kojića „Svetlopis kao beskraj“, Banatskom kulturnom centru Novo Mileševo
Banatski kulturni centar Novo Mileševo dugi niz godina objavljuje knjige od izuzetnog značaja za kulturnu scenu Republike Srbije. Ove godine su objavili fotomonografiju umetnika Ljubomira Kojića „Svetlopis kao beskraj“. Kroz dokumentaciju stvarnosti, autor nas sprovodi kroz svakodnevni život pojedinaca i prikazuje klasnu poziciju nepoznatih ličnosti koje postaju akteri nelinearnog (vizuelnog) narativa. Atmosferični i gotovo filmski kadrovi nam stvaraju iluziju metastvarnosti, a likovnost u predstavljenim fotografijama nam ukazuje na jasnu poetiku autora i podseća na značaj individualnosti u savremenom društvu.