Glavobolja i žeđ mogu da kriju jednu veliku opasnost
Ako pažljivo slušate svoje telo, na vreme ćete prepoznati opasnosti i sprečiti ih
Na primer, povećana žeđ, česta potreba za mokrenjem, talasi vrućine, nesanica i noćni grčevi se smatraju simptomima dijabetesa. Takođe treba biti oprezan ako se jave glavobolje i telesna težina naglo opadne.
Dijabetes je hronična boles, koja se javlja kada telo ne može pravilno da reguliše nivo šećera (glukoze) u krvi. Glukoza je važan izvor energije za telo, a nivo glukoze u krvi kontroliše hormon insulin, koji proizvodi pankreas. Kod dijabetesa, telo ili ne proizvodi dovoljno insulina ili ne može efikasno da koristi insulin.
Dijabetes tipa 1 je autoimuna bolest u kojoj imuni sistem napada ćelije pankreasa, koje proizvode insulin. Zbog toga telo ne proizvodi insulin, tako da ljudi s dijabetesom tipa 1 moraju da uzimaju insulin doživotno.
Dijabetes tipa 2 je najčešći oblik dijabetesa, koji se obično razvija u odraslom dobu. Kod ove vrste dijabetesa, telo ili ne proizvodi dovoljno insulina ili ga ne koristi pravilno (rezistencija na insulin). Često ima veze s gojaznošću i lošim navikama u ishrani.
Postoji i gestacijski dijabetes, koji se može javiti tokom trudnoće kod žena, koje nisu imale dijabetes pre trudnoće. Obično nestaje nakon rođenja deteta, ali može povećati rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 kasnije u životu.
Lečenje dijabetesa obično uključuje promene načina života (ishrana, vežbanje), oralne lekove ili insulin, u zavisnosti od tipa dijabetesa.