Jednostavno pravilo koje pomaže kod problema sa gastritisom
Gotovo svako je barem jednom u životu doživeo težinu ili bol u gornjem delu stomaka nakon jela. Ti simptomi najčešće se javljaju kod gastritisa
Reč je o skupini stanja s jednom zajedničkom stvari, a to je upala sluznice želuca.
Najčešće je posledica infekcije istom bakterijom, koja uzrokuje većinu čireva na želucu ili redovnog uzimanja određenih lekova protiv bolova. Konzumiranje previše alkohola takođe može doprineti gastritisu, piše Klinika Mayo.
Kako bi se dijagnostikovao gastritis, lekari moraju da obave preglede. Potom obolelima propisuju preporuke o ishrani, koje uglavnom uključuju izbegavanje kafe, alkohola, gaziranih pića, peciva, začinjene, masne, pržene i dimljene hrane.
Važno je jesti prema zadatom rasporedu. Prema lekarima, oboleli od gastritisa trebali bi jesti najmanje četiri obroka u danu, po mogućnosti i pet. Ako se ne pridržavate preporuka lekara, sluzokoža želuca će se teže oporaviti, što znači da će bolovi trajati duže.
Žgaravica, mučnina, nadutost i podrigivanje često su simptomi koji se javljaju uz gastritis. Lekari podsećaju da je važno što pre posetiti lekara, ako osetite bilo kakve neugodne simptome. Naime, gastritis se može pojaviti iznenada (akutni gastritis) ili se javlja polagano tokom vremena (hronični gastritis).
Uznapredovali gastritis može prerasti u čir na želucu, koji je mnogo teže lečiti. U nekim slučajevima, gastritis može dovesti i do povećanog rizika od raka želuca, ali za većinu ljudi gastritis nije ozbiljan i brzo se rešava, ako se leči.