Edukativna radionica Gradske Čistoće: „Pročitaj, recikliraj i životnu sredinu čuvaj“
Javno komunalno preduzeće „Gradska čistoća“ započelo je akciju širenja svesti o adekvatnom oglaganju reciklabilnog otpada pod nazivom „Pročitaj, recikliraj i životnu sredinu čuvaj“.
Povod za akciju je što je broj plavih PVC kanti za odlaganje mešanog reciklabilnog ambalažnog otpada sa nalepnicama sa uputstvima o pravilnom sortiranju i odlaganja otpada dostigao cifru od skoro 50.000.
Reč je o besplatnim kantama zapremine 240 litara, podeljenim u proteklom periodu domaćinstvima sa individualnim tipom stanovanja u svim beogradskim opštinama koje ulaze u nadležnost JKP „Gradska čistoća“ saopštilo je to preduzeće.
Prvog dana akcije nalepnicama su obeležene plave PVC kante koje pripadaju domaćinstvima u opštinama Palilula i Rakovica.
Na svaku neobeleženu plavu PVC kantu u ovim opštinama operativne ekipe „Čistoće“ zalepile su nalepnice sa uputstvima koja jasno govore o tome koja vrsta ambalažnog otpada se odlaže u određenu vrstu suda za odlaganje otpada, istovremeno im dajući novi vizuelni identitet.
Takođe, u poštanske sandučiće sugrađana koji žive u ove dve opštine danas su ubačene i edukativne brošure koje govore o tome koliko je reciklaža važna, o značaju primarnog razvrstavanja otpada, kao i o tome kako se sortiranje najpravilnije sprovodi – na način propisan pozitivnim zakonskim propisima, dodaje se u saopštenju.
Građani će na nalepnicama i u edukativnim brošurama moći da pročitaju da se u plave kante odlažu isključivo čiste i oprane aluminijumske limenke od pića, providne plastične boce od napitaka, zatvarači, pet ambalaža, papir, kartonska i Tetra Pak ambalaža, časopisi i novine, kao i da će ekipe „Čistoće“ iz plavih kanti odnositi isključivo navedene reciklabile.
„Plave PVC kante namenjene su upravo primarnoj separaciji otpada, a ‘Čistoća’ je u poslednjih nekoliko godina podelila 60.000 ovakvih kanti domaćinstvima sa individualnim tipom stanovanja, a u planu je podela još 10.000“, ističe se u saopštenju.
Akcija besplatne podele kanti sugrađanima koji žive u naseljima sa individualnom izgradnjom pokrenuta je sa ciljem da se poboljša organizacija odnošenja smeća i da se reši problem u uskim ulicama gde nije moguće postaviti kontejnere.
Sugrađanima je, dodaje se, znatno olakšano kako odlaganje, tako i iznošenje otpada, čime su dobili kvalitetniju komunalnu uslugu, dok se istovremeno utiče na smanjenje formiranja „divljh“ deponija u glanvom gradu.
U saopštenju se navodi da je značaj podele kanti i u tome što se upravo separacijom otpada na mestu njegovog nastanka, u domovima Beograđana, znatno podiže količina prikupljenih reciklabila, kao i stepen zastupljenosti reciklaže u Beogradu.
Koliko se u EU koriste materijali iz recikliranog otpada? – Holandija najbolja, Finska na iznenađujućem poslednjem mestu
„Gradska čistoća“ apeluje na vlasnike kanti da svoje kante ne koriste za odlaganje šuta, zemlje, pepela i žara, jer to dovodi do trajnog oštećenja kante koju će morati da zamene o sopstvenom trošku, već isključivo prema uputstvima naznačenim na novim nalepnicama i edukativnim brošurama koje će tokom ove akcije dobiti svako domaćinstvo koje poseduje plavu PVC kantu.
Jedina obaveza sugrađana je da otpad sortiraju prema jasno dobijenim uputstvima, i određenim danom u nedelji kante ostavljaju ispred svojih kapija, na ulici, jer radnici „Čistoće“ nemaju pravo da ulaze na privatne posede.
Iz JKP „Gradska čistoća“ navode da će i u budućnosti nastaviti da rade na povećanju svesti građana o važnosti reciklaže i zaštite životne sredine, kao i da je ta edukativna akcija samo još jedna od mnogobrojnih aktivnosti u nizu u vezi sa reciklažom koju organizuje ovo preduzeće i koju će nastaviti da sprovodi u narednom periodu i u ostalim beogradskim opštinama.