Aleksandar Vučić na sednici Saveta bezbednosti UN o Kosovu: Srbi sve ispunili, formiranje ZSO se ne nazire ni na horizontu
Današnja sednica SB UN održava se u toku pojačanih tenzija između Srbije i Kosova zbog zabrane upotrebe dinara na Kosovu, procedure prijema Kosova u Savet Evrope i upravo završenog referenduma o smeni gradonačelnika u četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova.
Nakon kratkog prekida na početku sednice, Savetu bezbednosti se najpre obratila šefica UNMIK-a Karolin Zijade osvrnuvši se na vanrednu sednicu održanu 9. februara.
Zijade je istakla nezadovoljstvo nivoa napretka ostvarenog kroz politički dijalog i posledice istog na bezbedonsnu situaciju.
Ona se osvrnula na problem vlasti u četiri srpske opštine na severu Kosova i rekla da su predstavnici srpske zajednice istakli da uslovi za opoziv gradonačelnika ne dozvoljavaju učestvovanje svih predstavnika.
– Zemlje Kvinte i predstavnici EU zahtevali su ponovno razmatranje ove oduke – rekla je Zijade i dodala da je uprkos tome samo 253 građana izašlo na izbore.
U toku prošle godine, bilo je dosta prepreka uspostavljanju dijaloga izmešu etničkih zajednica, istakla je Zijade i osvrnula se na slučaj u Banjskoj. Rekla je da je procesuiranje učesnika incidenta u Banjskoj „pravosudna stvar ali i politička nužmost“ kako se tako nešto ne bi ponovilo.
Predstavnici kosovskih Srba su izjavili da su suočeni sa „povredama ljduskih prava“ što zahteva posebnu pažnju.
– Uniletarne odluke ne mogu da odagnaju brige običnih ljudi, i stoga različiti sporazumi postignuti u okviru dijaloga pružaju mapu za dalje postupke – istakla je ona.
Osvrnuvši se na prethodnu Sednicu o Kosovu Zijade je istakla zabrinutost zbog načina komunikacije i implementacije regulacije CBK i posledica koje je ona imala na manjinske zajednice na Kosovu.
– Element sporazuma koji može pružiti rešenje probleme normalizacije jeste preduzimanje iskrenih koraka ka implementaciji Zajednici srpskih opština koja bi pružila održive finansijske i institucionalne garancije srpskoj zajednici – rekla je Zijade.
Puna implementacija sporazuma postignutih pod okriljem EU je najveći prioritet, rekla je ona i dodala da je na obe strane da ostanu posvećene istom.
Kao napretke istakla je validnost registarskih tablica, energetsku mapu i u pogledu carina, a posebno je pohvalali Prištinske vlasti zbog vraćanja zemljišta manastiru Visoki Dečani.
Vučić: Dijalog otkrio istinske motive Prištine, a to je „istrebljivanje Srba“
Predsednik Vučić je najpre podsetio da je 11. aprila, pre jedanaest godina potpisan najbitniji sporazum između Beograd ai Prištine.
– Jedan od potpisnika bila je i EU, a jedanaest godina kasnije, iako su Srbi ispunili sve zahteve sporazumea, formiranje ZSO se ne nazire ni na horizontu – istakao je Vučić i dodao da su poslednjih jedanaest godina bile godine „slučajne ili namerene nesposobnosti EU kao garanta ugovora da pomere stvari sa početne tačke.“
Vučić je istakao da iako poslednji izveštaj ne obuhvata celokupno stanje na terenu, pokriva sve bitne događaje u poslednjih nekoliko meseci.
On se osvrnuo na prethodnu vanrednu sednicu SB UN o Kosovu i ukidanje dinara na Kosovu i istakao je da je ta sednica održana jer su zemlje članice SB UN prepoznale činjenice i argumente koje je Srbija pružila.
– Ukidanje upotrebe dinara je predstavljalo kulminaciju etnički motivisane kampanje napada na nealbanske civile koje prištinske institucije još uvek sprovode – rekao je Vučić i dodao da od završetka sednice SB UN niko nije govorio više o prelaznom periodu od tri meseca koji je kosovski premijer Aljbin Kurti obećao.
Vučić je rekao da je od 8. februara do danas obavljeno pet rundi dijaloga Beograd i Prištine, i da je jedina posledica bilo otkrivanje „istinskih motiva Prištine“ i istakao da je Besnik Bisljimi sam potvrdio da je namera bila „istrebljivanje Srba“.
I uprkos tome, Kurtijev režim je umesto sankcija bivao nagrašen, kazao je on i dodao da se 16 etnički motivisanih napada desilo od sednice 8. februara rekao je Vučić.
Iako se Banjska stalno spominje, niti jednom nije istaknut čin kosovskog vojnika koji je na Badnje veče upucao 11-godišnjaka i njegovog brata, istakao je Vučić i rekao da „ne može da se ne pita da li je on samo prekršajno optužen, jer su žrtve bile etnički Srbi“.
– Srbija je nedvosmisleno osudila dešavanja u Banjskoj i neće dozvoliti da se ta tragedija koristiti kao alibi za progon Srba i skretanje pažnje da se t oodvija svakodnevno – rekao je Vučić.
On je izložio hronologiju događaja na severu Kosova, osvrćući se i na jučerašnji referendum za smenu gradonačelnika i istakao da je Priština manipulisala biračkim spiskovima i zastrašivala Srbe kako referendum ne bi uspeo i dodao da je odluka o bojkotovanu referenduma zbog toga opravdana.
Osvrćući se na slučaj hapšenja Srećka Sofronijevića, Vučić je rekao da Srbija zahteva oslobođenje svih političkih zatvorenika na Kosovu, kao i da „nema pomirenja bez oslobođenja“.
– Danas su nam jake i principijelne Ujedinjene nacije potrebne više nego ikad, a situacija na Kosovu i Metohiji je dobra prilika da ta organizacija ojača svoj autoritet – rekao je on.
Vučić je dodao da treba uvideti da ako se narod Kosova ne može osloniti na UN kao objektivnog arbitra koji može sprečiti etnički inžinjering Prištine, to može dovesti do nepredvidivog scenarija sa ogromnim posledicama.
Podsetimo, poslednja sednica Saveta bezbednosti UN o Kosovu bila je vanredna sednica održana 8. februara ove godine na zahtev Srbije. Ona je usledila odluci Centralne banke Kosova da ukine upotrebu dinara u gotovinskim transakcijama. Poslednja redovna sednica o Kosovu održana je oktobra 2023. godine.
Aleksandar Vučić stigao u Njujork – danas prisustvuje sednici SB UN o stanju na Kosovu