Američki ambasador na Kosovu Džefri Hovenijer o nacrtu statuta: „Zbunjen sam brojem kritika“
Naglašava da „ne možemo biti zaglavljeni u pojedinostima i da izgubimo momentum i važnost da se krene napred oko Asocijacije“.
Američki ambasador u Prištini, još jednom je podcrtao da je Kosovo preuzelo obavezu da formira ZSO.
„Sjedinjene Američke Države smatraju da je obaveza Kosova da osnuje Zajednicu opština sa srpskom većinom… Sinoć su Evropska unija i njen Savet u zaključcima to ponovili – da Vlada Kosova treba da krene sa tim (formiranjem ZSO)“, naveo je Hovenijer, a preneo KoSSev.
Sa druge strane, takođe ponavlja stav svoje zemlje, kada su u pitanju ovlašćenja i nadležnosti koje bi ovo telo trebalo da ima.
„Stav SAD je jasan. Smatramo da Zajednica opština sa srpskom većinom treba da bude u skladu sa aktuelnim Ustavom Kosova, treba da bude u skladu sa odlukom Ustavnog suda, da to ne bi trebalo da bude treći sloj vlasti i da nema izvršnu vlast. Mi ne želimo novu Republiku Srpsku, ne želimo nešto što negativno utiče na dobro funkcionisanje države Kosovo“, podcrtao je ambasador.
Osvrnuo se i na nacrt statuta za ZSO, koji je kosovskom premijeru uručila zapadna petorka, odnosno Miroslav Lajčak i izaslanici Nemačke, Francuske, Italije i SAD.
„Taj nacrt odražava pogled naših vlada kako najbolje da se odradi ovo“, kazao je ambasador.
Iako pozdravlja komentare u vezi sa ovim nacrtom, tvrdi i da ga zbunjuje lavina kritika.
„Iako pozdravljamo konstruktivne povratne informacije, pomalo sam zbunjen tolikom količinom komentara i količinom kritika o ovom naporu“, naveo je Hovenijer.
Upitan o tome da li je nacrt statuta podložan promenima, Hovenijer poručuje da je to pitanje za izaslanika EU, Miroslava Lajčaka.
„Verujem da je Lajčak kazao Vladi Kosova i drugima da je otvoren za povratne informacije, ali verujem da gospodin Lajčak i njegov tim uz podršku SAD i drugih radi blisko na ovom nacrtu kako bi osigurao da su mu potrebni svi oni zahtevi koje sam izneo. Mislim da je u vezi sa pitanjem da li ima prostora za napredak – moguće, ali mi takođe ne možemo biti zaglavljeni u pojedinostima da izgubimo momentum i važnost da se krene napred oko Asocijacije“, naveo je on.
Pozvao je Prištinu da što pre započne prve korake ka formiranju ZSO, te nacrt statuta prosledi Ustavnom sudu.
„Mi smatramo da fokus treba biti na to kako Kosovo može da ide napred uz usvajanje ovog Nacrta i prenošenje na Ustavni sud, ukoliko postoje pitanja o njegovoj ustavnosti…postoji samo jedno telo koje je sposobno da donese odluku da li je (nacrt) ili nije u skladu sa Usavom Kosova, a to je Ustavni sud Republike Kosovo, ali mi verujemo da se treba krenuti napred i to brzo“, poručio je on.
Svima onima koji govore o važnosti koordinisanja sa SAD, Zapadom i Evropskom unijom poručuje:
„Treba pažljivo da pogledaju činjenicu da ovaj Nacrt dolazi od svih prijatelja Kosova“.
I. S.