Istraživanje: „Trećina građana Srbije protiv ulaska u EU“
Članstvo Srbije u Evropskoj uniji podržava 46 % (i njih u značajno većoj meri od ostalih čine ispitanici uzrasta 45-59 godina), 37 % ima suprotan stav, dok 17 % njih nije umelo da se o ovome izjasni, pokazuje istraživanje NVO Institut za evropske poslove.
U ovom istraživačkom talasu, zabeležena je najviša vrednost procenta ispitanika koji ne podržavaju, najniža vrednost procenta ispitanika koji podržavaju članstvo Srbije u EU, kao i najveći procenat onih koji ne znaju da odgovore na pitanje, navodi se u saopštenju istraživača.
Stavovi prema Evropskoj uniji
Blizu polovine ispitanika (48 %) smatra da Srbija ne bi trebalo da odustane od članstva u EU (i to misle u značajno većoj meri muškarci), dok 33% smatra suprotno, a 19 % o tome nema stav, među kojima srećemo više žena.
Kada bi se sutra raspisao referendum o članstvu Srbije u Evropskoj uniji, 44 % ispitanika navodi da bi glasalo za priključenje Srbije Evropskoj uniji i među njima preovlađuju muškarci, dok bi se protiv toga izjasnilo 30 % punoletnih građana.
Deset odsto bi bilo uzdržano, što je niži procenat u odnosu na prethodni talas istraživanja, ali opet veći u odnosu na 2020.godinu. Procenat neodlučnih je u ovom talasu, s druge strane, najviši u odnosu na sve prethodne talase (15 %).
Da Srbija ima koristi od saradnje sa Evropskoj unijom smatra 3/5 ispitanika (muškarci značajno više u odnosu na žene i stanovnici gradskih naselja u odnosu na vangradske), nasuprot 23 % onih koji od ove saradnje ne vide korist, uz 17 % onih koji nisu znali da odgovore na ovo pitanje, među kojima preovlađuju žene.
Na skali od 1 do 5, gde je prosečna ocena 3, beležimo prosečnu ocenu odnosa između Srbije i EU od strane građana koja iznosi 2,79, što predstavlja blagi pad u odnosu na mart 2022. godine, kada je iznosila 2,85.
Od građana Srbije, njih 44 % je ocenilo odnose između Srbije i EU ocenom 3. Važno je napomenuti da više građana daje negativne ocene (32% je dalo ocenu 1 ili 2) u poređenju s onima koji su izrazili pozitivno mišljenje (18%), dok 7 % nije izrazilo stav o ovom pitanju.
Stariji sugrađani (60+) češće negativno ocenjuju ovaj odnos u poređenju s drugim starosnim grupama. Sa druge strane, mladi (18-29) su dali višu prosečnu ocenu u odnosu na ukupan uzorak.
I. S.