Izložba „Iluzija od folije do lejera“ u Maloj galeriji ULUPUDS
Retrospektivna izložba Snežane Vasilijane Trstenjak biće otvorena u Maloj galeriji ULUPUDS od 12. do 19. septembra.
Snežana Trstenjak Vasilijana, pokrenula je multimedijalni projekat VETERANI SRPSKE ANIMACIJE kao Program koji predstavlja prikupljanje, istraživanje, dokumentovanje, proučavanje, vrednovanje, zaštitu i očuvanje arhivske građe- animiranih filmova velikana našeg filma, i prezentovanje radova ali i samih autora.
Kao logični nastavak, dobro primljene izložbe, sledi izložba ISTOG AUTORA, koja OBARA NEDOUMICE IZMEĐU AKTUELNIH PITANjA: ŠTA JE BOLjE, KLASIČNA ILI KOMPJUTERSKA ANIMACIJA, ŠTA JE BRŽE, ŠTA SE VIŠE TRAŽI??? Da li će kompjuter i veštačka inteligencija zameniti „crtež“ i još važnije… Da li će radi novih tehnologija mnogi autori ostati bez posla?
U skladu sa matičnom kućom ULUPUDS-om, i osvrt na animaciju kao primenjenu umetnost, koncipirala je izložbu u 3 celine: ANIMIRANI RADOVI I VASPITNI UTICAJ ANIMACIJE NA NOVE GENERACIJE. zatim PROMOTIVNI ASPEKT / IZRADA REKLAMNOG SPOTA i treća celina je AUTORSKI ANIMIRANI FILM.
Retrospektivna izložba je postavljena sa ciljem da podstakne, razvija i afirmiše kritičko-teorijsku misao u oblasti stvaralaštva animiranog dela, naglašavajući aspekt razvoja alata, programa i veštačke inteligencije. Poslednjih godina, njene umetničke aktivnosti su usmerene na približavanje umetnika bogatog iskustva, sa ovih prostora sa težnjom mladih naraštaja da što brže i pomoću novih tehnologija urade animirani projekat.
Cilj njenih napora je da jedinstvom ove dve snage, iskustva i novih tehnologija, dođemo do što boljeg rezultata kako bi bili što bolje pozicionirani na svetskom planu jer definitivno, veliki projekti, na kojima se može sazreti kao animator ili učesnik u bilo kom drugom segmentu animiranog dela su međunarodnog karaktera.
Izložbom »ILUZIJOM OD FOLIJE DO LEJERA“ iznosi pregled tehnika koje je koristila tokom protekloih 40 godina rada, ali i zaključke vezane za produkciju animiranog dela, do kojih je došla kroz ankete, tribine, radionice i intervjue, kao i u radu sa mladima u toku 15 godina pedagoškog rada.
Profesor Ranko Orlić
„Ono što kao autor i umetnik osećam, bolje reći predosećam, je da treba podržati ljudsku potrebu za izražavaljem, potrebu za istraživanjem i stvaranjem, koja u ovoj, novoprisutnoj brzini polako bledi. Sa jedne strane je produkcija, sa svojim zakonitostima, sa druge strane je čovek, umetnik.
Mislim da je pravo vreme osvestiti postojanje oba aspekta umetničkog stvaranja, KAKO BI ŠTO LAKŠE PRIHVATILI SVE VRTOGLAVE PROMENE NA PLANU DOSTUPNIH TEHNOLOGIJA.“
lj.z.