Koja je šansa da vas napadne ajkula na Jadranskom moru?
Ajkule su grabljivice čija su jedina stvarna pretnja ljudi, a pri izboru jelovnika, čovek i nije baš njihova omiljena hrana.
Do 33 vrste ajkula s vremena na vreme posećuju Jadran, od kojih su samo tri potencijalno opasne. Jedna od njih je veliki beli pas.
Šanse da sretnete ajkulu u Jadranu su veoma male, a od 1900. godine zabeleženo je samo 25 napada.
Evo šta sve znamo o najopasnijim vrstama koje su ikada naseljavale okeane:
– Megalodon je najveća ajkula ikada—i jedna od najvećih riba koje su ikada postojale—teži do 50 tona i meri preko 18 metara dužine, što je čini oko tri puta većom od današnje velike bele.
– Procene veličine megalodona zasnivaju se na otkriću njegovih fosilizovanih zuba, a kompletan megov „skelet“ nikada nije pronađen. Procenjuje se da je njegova vilica bila široka čak 2,7 puta 3,4 metra, što znači da je mogla da proguta dva odrasla čoveka odjednom.
– Živeli su pre 23 do 3,6 miliona godina.
– Megos je prvi opisao 1835. godine Luis Agasiz, američki prirodnjak, koji je toj vrsti i dao ime.
– Procenjuje se da je sila ugriza megalodona bila tri puta jača od ugriza „T-Reksa“ i da bi lako mogao da smrvi automobil.
– Naučnici pripisuju izumiranje megalodona periodu globalnog zahlađenja, krajem pliocena (pre 2,6 miliona godina). Kako se planeta hladila, životinje na dnu lanca ishrane su izumrle, što je dovelo do smrti njihovih predatora.
Megalodoni su sigurno izumrli, ali i dalje žive samo u filmovima.
I. S.