Seks lutke za pedofile se prodaju na internetu? Ove zemlje su ih legalizovale
Na društvenim mrežama nedavno se pojavila informacija o seks lutkama koje liče na decu, a koje su u nekim zemljama legalne za uvoz i posedovanje.
Ova informacija u javnosti je izazvala uznemirenost, budući da je reč o igračkama koje su u nekim zemljama zakonom zabranjene. I dok jedna strana tvrdi da je reč o lutkama koje su korisne u suzbijanju i prevenciji pedofilije, psiholozi i nevladin sektor smatraju da je proizvodnja i distribucija ovih lutaka – nedopustiva.
U Sjedinjenim Državama i većini država EU vodi se debata u vezi sa efektima i potencijalnim rizicima posedovanja silikonskih seksualnih lutaka koje imaju izgled, težinu i anatomiju prave dece.
Terapija u službi prevencije ili seksualizacija dece?
Pojedine humanitarne organizacije tvrde da je lutkama mesto na listi lekova i da lekari treba da ih prepisuju, odnosno da budu dostupne na recept. To bi, tvrde, smanjilo nagon pedofila ka deci.
Podržavaoci, koji predstavljaju manjinu kažu da bi lutke mogle imati terapeutsko dejstvo i da bi u kontrolisanim uslovima sprečile zločine koje pedofili čine. Međutim, oni ističu da lutke ne bi trebalo da budu dostupne široj javnosti, jer bi to moglo normalizovati upotrebu lutki za decu.
S druge strane, kritičari su za potpunu zabranu lutki i strože u slučaju posedovanja. Oni smatraju da ove lutke promovišu seksualizaciju dece i veruju da posedovanje takvih lutki može podstaći osobu da zlostavlja pravu decu kada se zadovoljstvo tokom “korišćenja” lutke smanji.
Oni veruju da posedovanje, pribavljanje i upotreba ove lutke treba tretirati kao i druge oblike nasilja, zlostavljanja i zloupotrebe, kojima se ugrožavaju ili narušavaju fizički, psihički i moralni integritet ličnosti deteta, predstavljaju povredu jednog od osnovnih prava deteta sadržanih u Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravima deteta.
Statistika pokazuje da je šest od sedam muškaraca koji su u protekloj godini optuženi za uvoz ovih lutaka takođe posedovalo ilegalan sadržaj u vidu fotografija ili video snimaka.
Kritičari navode da ove lutke mogu biti zloupotrebljavane. Britanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) pojačala je istrage u vezi sa ovim problemom od kako su granični službenici primetili porast uvoza lutki iz Hong Konga i Kine koristeći kurirske službe. Porast zaplena je omogućio istražiteljima da identifikuju desetine prethodno nepoznatih sumnjivih pedofila.
Legalno u SAD, Velikoj Britaniji, Kanadi…
Lutke za odrasle koje su u obliku deteta su legalne za kupovinu i upotrebu u većini svetskih zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu, Japan, Koreju i većinu zemalja Evropske unije. Međutim, strogo su kontrolisane ili zabranjene u malom broju regiona, poput nekih zemalja Bliskog istoka, muslimanskih i azijskih zemalja. Na globalnom nivou ne postoji univerzalni dogovor među državama o legalnosti ili ilegalnosti lutki. Zakoni i propisi o ovim lutkama se razlikuju od zemlje do zemlje, što znači da svaka država donosi odluku o njihovom statusu i regulaciji prema sopstvenom zakonodavstvu i moralnim vrednostima.
Postoje države u kojima je posedovanje, prodaja ili korišćenje lutki legalno i regulisano, dok su u drugim državama takve lutke strogo zabranjene. Ove razlike u zakonodavstvu održavaju se zbog različitih stavova i vrednosti koje postoje u različitim društvima i pravnim sistemima.
Važno je napomenuti da, uprkos legalnosti u nekim zemljama, postoji snažna moralna osuda i kritika prema ovim lutkama. Organizacije za zaštitu dece i mnogi pojedinci smatraju da lutke mogu doprineti normalizaciji ili podsticanju zlostavljanja dece. Kako se stavovi o ovoj temi razlikuju, međunarodni dogovor među državama o legalnosti ili ilegalnosti lutki za seksualno zlostavljanje dece nije postignut. Svaka država ima sopstvene zakone i pravila koja odražavaju njen pravni i moralni okvir.