Izložba „Petstopetica“ u Salonu Muzeja grada Beograda
Izložba „Petstopetica“ biće otvorena u četvrtak, 4. maja u 19 časova u Salonu Muzeja grada Beograda (Bulevar kralja Aleksandra 30).
Kabinet505 je naziv autorske grupe profesionalaca iz oblasti arhitekture, dizajna, vizuelnih umetnosti, računarstva i automatike, koja zajednički nastupa od 2007. godine, a okupljena je oko prostorije sa brojem 505 na Departmanu za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka.
Od 2007. godine, izradili su značajan broj arhitektonskih projekata i projekata enterijera, arhitektonsko/urbanističkih konkursa, istraživanja, studija i publikacija.
Rezultate kontinuirano prikazuju u okviru samostalnih i grupnih izložbi, kao i u okviru naučnih konferencija i časopisa.
Grupa se bavi transdisciplinarnim arhitektonskim istraživanjima formalizovanim u obliku strategija i objekata i tokom godina je sarađivala sa velikim brojem koautora. Pojedini članovi grupe, takođe, grade paralelno svoje karijere u naučnoj i umetničkoj zajednici.
Izložba koja je danas pred vama, inicirana je kao prikaz trenutne prakse Kabineta 505. Ipak, kako se ideja o izložbi razvijala, tako je i njen sadržaj poprimao sve preciznije obrise, do današnjeg koji govori o sećanjima i budućnosti. Zašto je to tako?
Osnovni razlog leži u činjenici da prikazana izložba ne tretira samo sadašnji trenutak, već i sve ideje koje su testirane kroz projekte i istraživanja u prošlosti, te načine na koje se one, u svojoj razvijenijoj formi, odslikavaju u projektima koji tek dolaze.
Kako arhitektura nije disciplina koja može da nastane u trenutku, pre svega zbog njene duboko materijalne prirode, ni sadašnjost i budućnost u prikazanoj postavci nisu podeljene rigidno. Naime, ima puno projekata koji su započeti pre nekoliko godina, ali tek sada doživljavaju svoju realizaciju ili, u još složenijem slučaju, se početak realizacije tek očekuje. Zbog toga i naslov, te postavku, treba shvatiti više kao refleksiju kontinualnosti prakse autorske grupe, nego kao decidni presek stanja.
Posebno treba naglasiti dva dominantna dela izložbe: Memory ili Sećanje, koja tretira najvažnije projekte i ideje od početka rada Kabineta 505, i to na način kako sećanje najčešće i funkcioniše- isprekidano, multifokalno, zamagljeno.
Drugi deo, Future odnosno Budućnost, fokusira projekte koji su nedavno završeni ili upravo započinju svoj arhitektonski život, odnosno eksploataciju, one koji su sada u završnim fazama izrade ili one čija izrada tek sledi. U ovoj grupi, pored arhitektonskih i istraživačkih projekata, nalaze se i projekti različitih vrsta objekata iz sfere industrijskog, modnog pa i grafičkog dizajna.
Pedagoški rad predstavlja važnu okosnicu rada autorske grupe Kabineta 505 i on se najbolje sagledava kroz prikazana istraživanja. Ta istraživanja se velikim delom oslanjaju na ubrzan razvoj digitalnih tehnologija i načine na koje je njih moguće implementirati u brojne sfere ljudskog delovanja, pa i na arhitekturu i dizajn, na čemu autorska grupa Kabineta 505 radi poslednjih desetak godina, što predstavlja poseban kuriozitet u odnosu na uobičajenu arhitektonsku praksu.
lj.z.