Tribina „Lucije Anej Seneka – Glasovi prijateljstva“ u DOB
Tribina „Lucije Anej Seneka – Glasovi prijateljstva“ biće održana u utorak, 7. marta u 19 sati u sali Amerikana Doma omladine Beograda.
- Ciklus tribina: FILOZOFSKO-TERAPEUTSKE EDUKACIJE
- Organizacija: Dom omladine Beograda i Udruženje “Filosofski vrtovi“
- Predavač: prof. dr Nada Blagojević Ristić, presednik udruženja “Filosofski vrtovi“
Rimski filosof, na prelazu stare u novu eru, u vreme Neronove vladavine, pisac mnogih tragedija, Neronov savetnik, u svojim tekstovima “Pisma prijatelju” ukazuje na modele upotrebe filosofije kao terapije i veštine življenja.
U ovim tekstovima je, što se retko događalo kroz istoriju, prikazana vrednost dobre reči u trenucima krize, nedoumica, patnje.
Predstavnik stoicizma i tzv. psihološkog monizma, Seneka nas uverava kako ljudski um, uz pomoć razuma, može da napravi balans u nemirnoj čovekovoj psihi.
Ali to nije naš moderni, analitički razum, niti Dekartov “cogito” koji smatra da postoji samo zato što misli.
Kod stoika se radi o logosu, umu, ideji mudrosti, koji iznedravaju vezu božanskog i ljudskog.
Iako tvrdi da je duša jedna, razumna i telesna, Senekin osećaj za psihološke nijanse u terapeutskoj komunikaciji i prepoznavanje moći ljudskog mišljenja, tj. vrline, otvaraju nam put u ono što zovemo filosofska vežba ili askeza, u situacijama takozvanog “motivacionog konflikta”.
Već duže vreme, skoro dva veka, na svetsku psihoterapeutsku scenu, vraćaju se ideje antičkog i helenističkog pokreta filosofa-praktičara ili filosofa-terapeuta, koje se integrišu sa modernim psihološkim i psihijatrijsko-kliničkim praksama.
Današnji “čovek razuma” se mnogo razlikuje od antičkog.
Nije sposoban da se okrene neiskorišćenim sposobnostima razmišljanja i da između straha od haosa, smrti, Božje kazne i izgona bira samoga sebe i prijateljstvo. Senekina ideja filosofije kao terapeutike ima za cilj promišljanje života kojeg realno živimo.
lj.z.