Osuđena bivša direktorka Etnografskog muzeja – Mirjana Menković osuđena na godinu i po dana robije
Presudom Višeg suda u Beogradu Mirjana Menković, bivša direktorka Etnografskog muzeja je zbog izvršenja krivičnog dela zloupotreba službenog položaja u produženom trajanju osuđena na kaznu zatvora u trajanju od 1 godine i 6 meseci.
Njoj je određena mera bezbednosti zabrane vršenja poziva kao imenovano ili postavljeno lice u državnim organima u trajanju od 3 godine, dok je okr. Ranka Dedović zbog izvršenja krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica u produženom trajanju osuđena na kaznu kućnog zatvora, bez elektronskog nadzora, u trajanju od 5 meseci.
Takođe, prvostepenom presudom okrivljena Menković je obavezana da oštećenom Etnografskom muzeju u Beogradu plati na ime imovinskog zahteva iznos od 7.847.494,76 dinara, dok je okrivljena Dedović obavezana da oštećenom Muzeju plati na ime imovinskog zahteva iznos od 284.341,41 dinara, te su okrivljene obavezane da na ime imovinsko pravnog zahteva solidarno plate Muzeju iznos od 547.546,oo dinara, dok je oštećeni Muzej za preostali deo imovinsko – pravnog zahteva upućen na parnicu.
Okrivljena Mirjana Menković je proglašena krivom što je u periodu od januara 2015. godine do oktobra 2017. godine, u svojstvu službenog lica i to vršioca dužnosti direktora Etnografskog muzeja, iskorišćavanjem svog službenog položaja, pribavila drugim pravnim licima imovinsku korist u ukupnom iznosu od 927.416,61 dinara oštetivši Etnografski muzej u iznosu od 9.178.580,37 dinara, na taj način što je, postupajući suprotno Statutu Etnografskog muzeja, vlasnicima i odgovornim licima privrednih društava, zanatske radnje „Home art ZM“ Beograd, Omladinske zadruge „Gaudeamus“ Beograd, „NEW RAY“, Agencije za komunikaciju i odnose sa javnošću Predrag Martinović PR i Agencije za kancelarijsko – administrativne poslove „Sebastian MBI“ Beograd, zaključivala ugovor o poslovnoj saradnji za obavljanje poslova ili pružanje usluga za koje nije ni postojala potreba angažovanja drugih privrednih subjekata, te stvarnog poslovnog prometa između Etnografskog muzeja i navedenih pravnih lica nije bilo jer je Muzej raspolagao svojim kadrovima za obavljanje ugovaranih poslova, nakon čega je okrivljena izdavala naloge službi računovodstva da sa budžetskog računa i računa sopstvenih sredstava Muzeja vrše uplate na račune navedenih pravnih lica, a po osnovu ispostavljenih neistinitih faktura o navodno izvršenom poslu i pruženim uslugama na novčane iznose koje je opredeljivala okrivljena, da bi po izvršenim uplatama, odgovorna lica sa računa svojih pravnog lica podizala uplaćena novčana sredstva, koja su nakon zadržavanja novčanih iznosa, čija je visina zavisila od procenta provizije u pojedinačnim obračunima, preostali iznos od uplaćenih lično predavali u gotovini i na ruke radnicima Muzeja bez evidencije povraćaja kroz knjigovodstvenu dokumentaciju, da bi potom okrivljena, u zavisnosti od svoje slobodne procene, ovim sredstvima raspolagala tako što je izdavala naloge računovodstvu da u gotovini, bez knjigovodstvene evidencije, isplate zaposlene i volontere u Muzeju, bez donošenja bilo kakvog rešenja o osnovu za vršenje ovih isplata.
Okrivljena Ranka Dedović je proglašena krivom što je u toku 2016. i 2017. godine, u svojstvu osnivača i odgovornog lica Omladinske zadruge „Gaudeamus“, iskorišćavanjem svog položaja odgovornog lica pribavili Zadruzi protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 284.341,41 dinara, na taj način što je, iako je znala da poslovi predviđeni ugovorom koji je 25. maja 2016. godine zaključila sa okr. Menković, neće biti izvršeni od strane članova Zadruge, ispostavila fakture Etnografskom muzjeu u ukupnom iznosu od 3.675.301,47 dinara, a u koje su po njenom nalogu unošeni neistiniti podaci, iako je znala da nijedan član Zadruge nije upućen u Muzej za obavljanje bilo kog posla, nakon čega je nako ovlašćeno lice za raspolaganje sredstvima sa računa Zadruge po svakoj izvršenoj uplati podizala novac u gotovini, a od tog iznosa je Zadruzi pribavljena imovinska korist u iznosu od 284.341,41 dinara, dok je iznos od 547.546,oo dinara okrivljena iskoristila za plaćanje poreza i doprinosa za lica koja nisu obavljala posao u Muzeju, dok je preostali novac u ukupnom iznosu od 2.843.414,oo dinara vratila Muzeju.
I.T.