Snabdevanje gasom može da bude problem – građani Srbije brinu zbog grejanja
Iako je ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović rekla da za sad nema problema u snabdevanju srpskih potrošača gasom iz Rusije, kao i da država ima rezervni plan šta će učiniti ukoliko do zastoja u isporukama dođe, ona je ipak građanima savetovala da racionalnije troše energente.
U postojanje rezervnog plana, međutim, malo ko veruje, pa raste neizvesnost kako će se stvari odvijati kasnije i da li će privreda moći da računa na snabdevanje. Građane pak najviše zanima kako ćemo se i po kojoj ceni grejati kad dođe zima. Rešenje te dileme još nije na vidiku.
– Ova sezona je završena a za sledeću će mnogo toga zavisiti od potpisivanja novog desetogodišnjeg ugovora o nabavci ruskog gasa krajem maja, kada će nešto jasnija situacija biti bar kad je reč o cenama. Drugi problem je da li ćemo, ukoliko zastane protok gasa, moći da uvedemo zamenu. Od ukupno 60 naših toplana koje koriste prirodni gas, 17 nema mogućnost supstitucije, ne mogu da koriste alternativno gorivo. Neke od toplana već su prešle na biomasu, poput Majdanpeka, Malog Zvornika ili Priboja, one sada nisu u problemu, ali je reč o malim potrošačima, dok za veće sisteme mi nemamo dovoljno otpadnog drveta – kaže za Danas Dejan Stanojević, direktor Poslovnog udruženja “Toplane Srbije”.
On podseća da postoji nekoliko toplana koje mogu da koriste samo mazut, ali većina može da pravi kombinacije – mazut, lož-ulje ili gas. Problem je i što se ta zamena zasniva na preradi sirove nafte čije dopremanje do rafinerije u Srbiji takođe može biti problematično.
– Tu se postavlja i pitanje količina, jer jedna je situacija kada imate redovno snabdevanje gasom, pa neki kratkotrajni zastoj treba da premostite uvođenjem alternativnog goriva, a drugo je ako se planira veće oslanjanje na zamenu. Uz to, mazut je dramatično poskupeo, dostigao je skoro 120 dinara a samo Beograd bi dnevno trošio od dve do 2,5 hiljada tona. Te količine nemamo. Sličan problem je i sa ugljem, nemamo ga dovoljno i samo nekoliko toplana ga je ove zime koristilo, Bor na primer i Kruševac, dok je u Kragujevcu prošla sezona bila na uglju a baš sledeće prelaze na gas – objašnjava Stanojević i dodaje da će krajem maja, kada bude poznato više elemenata, udruženje sačiniti neki plan i ponuditi ga lokalnim samoupravama i Ministarstvu rudarstva i energetike.
I. S.