Sve o ugradnji solarnih panela – Koliko struje možete mesečno da proizvedete i koliko novca da uštedite
Vlada Srbije usvojila je uredbu kojim se propisuju kriterijumi, uslovi i način obračuna potraživanja i obaveza između kupca-proizvođača (prosumera) i snabdevača, a detaljnije o tome ako da ugradite solarne panele na krov, proizvodite i prodajete struju.
Ono što mnoge od vas zanima je:
- Koliko može da se uštedi
- Proizvoljna cena solarnog panela
- Kako da se priključite
- Šta sa viškom električne energije
Koliko može da se uštedi
Prema nekim procenama, prosečna potrošnja električne energije po domaćinstvu u Srbiji iznosi oko 400 kWh, za šta se prosečno plaća oko 3.500 dinara.
– Ukoliko prosečni potrošač na svoj krov postavi solarne panele snage 5kW, koji na teritoriji Srbije u proseku proizvode minimum 430 kWh, na kraju meseca će platiti samo fiksne troškove u iznosu od oko 700 dinara i ostvariti uštedu od oko 3.000 dinara mesečno – objašnjavaju iz ministarstva.
Prizvoljna cena solarnog panela:
Cena solarnog panela snage 5kW je oko 4.000 EUR.
– S obzirom na to da polovinu investicije subvencionišu država i lokalna samouprava, građani za plaćaju oko 2.000 EUR za postavljanje solarnih panela navedene snage. Ta investicija se isplati za oko 6,5 godina nakon čega sledećih skoro 20 godina građani imaju zanemarive troškove s obzirom da plaćaju samo fiksne troškove – ističu za naš portal.
Kupci-proizvođači imaće dvosmerno brojilo, što znači da će višak proizvedene električne energije isporučivati distributivnoj mreži dok će u periodima kada ne mogu da proizvedu dovoljno električne energije za svoje potrebe, energiju povlačiti iz mreže.
– Ako su na kraju meseca proizveli više električne energije nego što su potrošili, tu količinu će prebaciti za sledeći mesec – navode iz ministarstva.
Kako iskoristiti solarne panele
Procene su da površina krovova u Srbiji zauzima 600 kvadratnih kilometara i da bismo, ako se iskoristi samo 10%, mogli da imamo oko šest gigavata iz solarnih panela. Javni poziv za subvencionisanje ugradnje solarnih panela trebalo bi da bude raspisan 3. septembra, a Vlada Srbije usvojila je uredbu kojim se propisuju kriterijumi, uslovi i način obračuna potraživanja i obaveza između kupca-proizvođača („prosumera“) i snabdevača.
Uredba Kupac-Proizvođač
Kako je u uredbi objašnjeno, kupac-proizvođač je krajnji kupac koji je na unutrašnje instalacije priključio sopstveni objekat za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, pri čemu se proizvedena električna energija koristi za snabdevanje sopstvene potrošnje, a višak proizvedene električne energije isporučuje u sistem.
Status kupca-proizvođača mogu da steknu domaćinstvo, stambena zajednica, odnosno pravno ili fizičko lice ili preduzetnik koji kupuje električnu energiju za svoje potrebe, odnosno za potrebe domaćinstva i to ako: je zaključen ugovor o potpunom snabdevanju sa neto merenjem odnosno neto obračunom; ako instalisana snaga proizvodnog objekta nije veća od odobrene snage priključka objekta krajnjeg kupca; ako proizvodni objekat i merno mesto ispunjavaju sve tehničke i bezbednosne zahteve, i ako priključi na svoju unutrašnju instalaciju proizvodni objekat.
Stambena zajednica dobija status kupca-proizvođača u slučaju da jedan ili više njenih članova zajednički izgrade proizvodni objekat na zajedničkom delu zgrade.
Mali kupci električne energije su krajnji kupci (pravna lica i preduzetnici) koji imaju manje od 50 zaposlenih, ukupan godišnji prihod u iznosu do 10 mil EUR u dinarskoj protivvrednosti, čiji su svi objekti priključeni na distributivni sistem električne energije napona nižeg od 1 kV i čija je potrošnja električne energije u prethodnoj kalendarskoj godini do 30.000 kWh u skladu sa zakonom kojim se uređuje energetika.
Kako da se priključite
Krajnji kupac je dužan da podnese zahtev za zaključenje ugovora o potpunom snabdevanju sa neto merenjem odnosno neto obračunom, kao i da pre podnošenja zahteva izgradi proizvodni objekat i prilagodi merno mesto za sticanje statusa kupca-proizvođača.
Dužan je i da operatoru dostavi original izjave izvođača radova sa potvrdom odgovornog izvođača radova da su uređaji, instalacije i merno mesto ispravni i izvedeni u skladu sa propisima i standardima.
Kupac-proizvođač može da instalira i koristi skladište električne energije za sopstvene potrebe u kombinaciji sa proizvodnim objektom, pri čemu instalacija skladišta mora biti takva da skladište ne može da preuzima energiju iz prenosnog, distributivnog, odnosno zatvorenog distributivnog sistema, već samo iz proizvodnog objekta.
U slučaju da kupac-proizvođač smanji odobrenu snagu objekta na čije je unutrašnje instalacije priključen proizvodni objekat dužan je da istovremeno smanji i instalisanu snagu proizvodnog objekta u skladu sa smanjenjem odobrene snage, a u skladu sa zakonom kojim se uređuje korišćenje obnovljivih izvora energije.