Da li naš mozak još uvek raste?
Kako se naš mozak vremenom razvija i da li tokom života raste?
Kod novorođenčadi i male dece, mozak se razvija velikom brzinom. Već u uzrastu od 5 do 7 godina, ovaj proces polako usporava i do dvadesete godine zaustavlja.
Istraživanja su utvrdila da ljudi, tokom celog života, proizvode nove ćelije mozga koje koriste za učenje i pamćenje.
Najveća rasprava vodi se o hipokampusu-delu mozga koji je zadužen za memoriju koja nam služi za snalaženje u prostoru, kao i kratkoročno i dugoročno pamćenje.
Do danas, studije su pokazale da se, kod beba, u hipokampus, stvara ogroman broj novih neurona, ali se nakon perioda puberteta, tu ništa dalje ne odvija.
Međutim, neki najnoviji radovi pokazuju da se novi neuroni formiraju i kod odraslih, tokom čitavog životnog veka.
Dr Maura Boldrini sa univerziteta Kolumbija u Njujorku, posmatrala je hipokampuse 28 ljudi, uzrasta od 14 do 79 godina. Naime, posmatrali su formiranje krvnih sudova, broj i volumen ćelija, kao i njihovu razvijenost i mnoge druge važne pokazatelje.
Reč je o tome da se u jednom delu mozga nalaze određene majke ćelije od kojih nastaju ćerke ćelije, koje se dele i formiraju veliki broj novih ćelija, pa na taj način nastaju neuroni.
Kako se nekada smatralo da se broj majki ćelija smanjuje kako starimo, ispostavilo se da mi ipak i dalje proizvodimo veliki broj neurona iako imamo manje majki ćelija.