Svi favoriti i dalje na broju
ŠVEĐANI ELIMINISALI BORBENU POLJSKU
Odličnu utakmicu E grupe u Sankt Peterburgu odigrali su Švedska i Poljska, videli smo dosta šansi, pet golova i pobedu vikinga od 3:2.
Sam početak utakmice u velikoj meri je usmerio dalji tok, pošto je već u 81. sekundu Forsberg doneo Švedskoj prednost, prihvatio je loptu na ivici kaznenog prostora i levom nogom efektno pogodio dalji ugao Ščešnjeg. To je drugi najbrži gol u istoriji evropskih prvenstva, posle gola Rusa Kiričenka u 65. sekundu postignut 2004. godine. Od tog momenta Švedska je prepustila sredinu terena i loptu Poljacima pa je u 17. minutu Levandovski posle kornera pogodio prečku, a odbitak sa svega dva metra ponovo poslao u prečku umesto u praznu mrežu. Poljaci su konstantno napadali, golman Olsen je sve branio, a posle jedne kontre Forsberg postiže svoj ukupno treći gol za već sigurno vodjstvo Švedske od 2:0. Ipak samo dva minuta kasnije u 61. minutu izvrsnim udarcem iskosa Levandovski smanjuje prednost, Šviderski potom daje gol koji je poništen zbog ofsajda i ponovo Levandovski izjednačuje na 2:2 u 84. minutu. Gledamo odličan meč, borbenost na najvišem nivou i želju Poljaka da pobedom obezbede osminu finala koja je stopirana golom Klasena u nadoknadi vremena za konačan trijumf Švedske od 3:2. Nerešeno je bilo najrealnije, ali Švedska beleži šestu uzastopnu pobedu nad Poljskom, zasluženo osvaja prvo mesto u grupi sa 7 bodova i gol razlikom 4:2.
ŠPANIJA DEKLASIRALA SLOVAČKU
Visoka pobeda Španije nad Slovačkom od 5:0, uz nerešen susret Švedjana, trostrukom evropskom prvaku donela je ukupno 5 bodova i samo drugo mesto u E grupi. Tragičar utakmice je inače odlični golman Dubravka koji je odbranio penal Morati, neutralisao nekoliko zicera, a onda poput Aumana protiv Crvene zvezde, sam sebe matirao u 31. minutu. Posle je sve bilo lakše, golove za crvenu furiju dali su Laport u 45, Sarabija u 56, Feran Tores u 67. i nesrećnim spletom okolnosti Kučka u 71. minutu postigavši i drugi autogol na utakmici. Visok poraz ostavio je Slovake na 3 boda, ali im je pokvario gol razliku pa sa odnosom 2:7 od svih trećeplasiranih ekipa su najslabiji jer su bolji Finci (1:3), Ukrajinci (4:5) i Švajcarci i Česi koji imaju po 4 boda. Španija u osmini finala igra sa Hrvatskom.
MAĐARSKA ISPUSTILA NEMAČKU
Malo je nedostajalo pa da hrabra Mađarska u sred Minhena eliminiše Nemačku. Krajnjih 2:2 odvelo je Nemce na drugo mesto u grupi i Engleze u osmini finala, dok su momci selektora Rosija poslednji u F grupi sa dva boda. Silno motivisani nerešenim ishodom sa Francuskom, Madjari su preko Salaija poveli u 11. minutu meča, kapiten je precizno šutirao glavom i savladao Nojera. Za razliku od duela sa Portugalijom kada su potpuno preokrenuli rezultat, Nemci su se žestoko namučili da izjednače u 64. minutu golom Haverca posle velike greške golmana Gulačija, da bi samo dva minuta docnije Šefer opet doneo prednost Madjarima i sada je nastupila evidentna nervoza u redovima pancera. Ipak Gorecka šest minuta pre kraja izjednačuje za konačnih 2:2 i Nemačka u preostalom vremenu bukvalno čuva loptu i opstruiše igru. Čestitke našim severnim komšijama, u najtežoj grupi su dva puta remizirali i tek u finišu poklekli protiv Portugalaca.
NA KRAJU MIRAN REMI U BUDIMPEŠTI
Francuska i Portugalija su remizirale na Puškaš arena 2:2, obe ekipe idu dalje i to na Švajcarsku to jest Belgiju u osmini finala. Sudija Lahoz dosudio je tri penala, a prvi je realizovao Ronaldo u 28. minutu. Njegov bivši saigrač Benzema takodje je bio precizan sa bele tačke u 45. minutu, da bi Francuz dobru asistenciju Kundea realizovao u novi gol na početku drugog poluvremena. Posle igranja rukom Kundea u šesnaestercu Ronaldo je opet savladao Ljorisa za konačnih 2:2 i sa 5 golova trenutno je najbolji strelac evropskog prvenstva. Preostalih pola sata obe reprezentacije su takoreći stale, igrale bez rizika i zadovoljne rezultatom lagano privele meč kraju.
POZNATI SVI PAROVI OSMINE FINALA
Posle uzbudljivih trinaest dana fudbala slede dva dana pauze, a u subotu se nastavlja šampionat utakmicama osmine finala. 26. juna igraju u Amsterdamu Vels – Danska (18.00) i u Londonu Italija – Austrija (21.00), 27. juna u Budimpešti Holandija – Češka (18.00) i u Sevilji Belgija – Portugalija (21.00), u ponedeljak 28. juna u Kopenhagenu Hrvatska – Španija (18.00) i u Bukureštu Francuska – Švajcarska (21.00), a 29. Juna u Londonu Engleska – Nemačka (18.00) i u Glazgovu Švedska – Ukrajina (21.00).
Autor Aleksandar Kovandžić