Vaterpolisti Srbije nadigrali svetskog i evropskog šampiona
Španija vodila samo na početku utakmice
Vaterpolisti Srbije ostvarili su trijumf protiv Španije rezultatom 12:11 u 2. kolu grupe C Evropskog prvenstva u Beogradu.
Ova pobeda dolazi u momentu kada to mnogi ljubitelji vaterpola nisu očekivali, posebno nakon uvodne loše partije protiv Holandije i pobede tek posle peteraca.
Španci, kao evropski i svetski šampioni, bili su favoriti čak i u dobro popunjenoj Beogradskoj areni, ali su izabranici Uroša Stevanovića pokazali potpuno drugačije lice nego pre dva dana i dokazali da imaju kvalitet za najviši plasman.
Španija je otvorila meč vođstvom od 2:0 i od tada je uglavnom bila u minusu. Nakon pogođene prečke i stative, prvi je pogodio Miloš Ćuk, a nadovezali su se Strahinja Rašović iz peterca, a onda i Vasilije Martinović za preokret na 3:2. Prva deonica je završena u egalu, a Srbija je i u drugoj čuvala prednost od jednog, a onda i dva gola razlike. Razbranio se Milan Glušac, mladi golman koji je nanizao pet odbrana i potpuno zaustavio španske igrače.
Ni posle velikog odmora nije bilo zastoja kod naših. Strahinja Rašović se raspucao i počeo da pogađa iz svih pozicija, te je razlika u jednom trenutku otišla i na +3 9:6.
U poslednju deonicu se ušlo sa 9:7 na semaforu, da bi već u prvom minutu dosuđen „brutality“ Dušanu Mandiću u duelu sa Granadosom, te je epilog bio sledeći: crveni karton najboljem igraču Srbije, peterac za Španiju i Srbija je naredna četiri minuta morala da igra sa igračem manje. Nisu mogli u srpskom timu da se načude ovako žestokoj kazni, ali upravo to je bilo potrebno da proradi srpski inat i da u gotovo nemogućoj situaciji igraju još bolje nego što su do tada.
Glušac je branio maestralno, odbrana je bila na visokom nivou, a pomogao je i u napadu Jakšić kada je iznudio peterac koji je Martinović pretvorio u 10:8. Ipak, Španci su uspeli na samom isteku te ogromne kazne da izjednače na 10:10, tri i po minuta pre kraja utakmice i da povedu sa 11:10 golom Biela Lare. Na ulasku u poslednjni minut Strahinja Rašović je izjednačio na 11:11, Španija naredni napad nije iskoristila, pa je Srbija dobila priliku za pobedu i ugrabila je – Viktor Rašović je pogodio desnom rukom sa desne strane i doneo ogromnu pobedu Srbiji.
U drugom meču naše grupe Holandija – Izrael 19:11.
Srbija ima 5 bodova, Holandija 4, Španija 3 i Izrael 0.
U grupi A Malta – Francuska 13:22 i Mađarska – Francuska 13:10.
FOTO – SCREENSHOT













